„Vše nasvědčuje tomu, že na portálu Býčí skály a v blízkosti na dalších skalách se zahnízdil kriticky ohrožený druh dravce,“ řekl vedoucích Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

O jaký druh přesně jde, Štefka na žádost ornitologů neprozradil. Loni se přitom do Moravského krasu po téměř padesáti letech vrátili sokoli, kteří úspěšně vyvedli mláďata.

Lokalitu tehdy pro zajištění klidu na hnízdišti ochranáři utajili. Podle Štefky se turisté nedostanou na prostranství před Býčí skálou. „Přístup bude možný jen k základně, kterou tam mají jeskyňáři. Ti jsou už informovaní, ví, jak se v okolí mají chovat,“ uvedl Štefka.

Dočasně zrušeno bude ohniště u Býčí skály, také turisticky značená cesta směrem k jeskyni Kostelík. Do okolí Býčí skály už ochranáři začali umísťovat informační tabulky, které omezení návštěvníkům vysvětlují. „Opatření by měla trvat asi do poloviny června,“ upřesnil Leoš Šteka.

Zoolog Antonín Krása uvedl, že v okolí jeskyně mohou lidé spatřit řadu vzácných druhů ptáků. „Hnízdí tam například silně ohrožený čáp černý, který loví na Křtinském potoce nebo také na říčce Punkvě. Dále tam lidé mohou spatřit i vzácného ledňáčka říčního. V Moravském krasu žije rovněž výr velký nebo krkavec,“ vyjmenoval Krása.

Jeskyně Býčí skála
Podle vědců sloužila přední část jeskyně jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel tam našel koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů. Za druhé světové války chtěli v jeskyni nacisté vybudovat podzemní továrnu.