Změny si všímá například jednatel Campu Bítov na Znojemsku Marek Mucha. „Lidé volají, že letos do zahraničí nevyrazí a že by chtěli zajet k nám. Nárůst takových objednávek je znatelný,“ popsal.

Pokud se situace s koronavirem nezhorší, sezóna podle něj bude silná. Největší zájem je jako každoročně o chatky a bungalovy. „Střed prázdnin je víceméně vyprodaný, volno máme ještě začátkem července a koncem srpna,“ poznamenal Mucha. Volná místa v chatkách zůstávají ještě koncem května a v červnu, pro stany a karavany je kemp otevřený celou sezónu.

Ilustrační foto.
Letošní Pálavské vinobraní definitivně zrušili. Kvůli zákazu letních festivalů

Pevná lůžka už skoro nezbývají ani v kempu Merkur v Pasohlávkách na Brněnsku. „Poptávka je mnohem vyšší, než umožňují kapacity, ani letos tomu není jinak. Navíc na volné ploše budeme s největší pravděpodobností limitováni nařízeními vlády,“ přiblížila Lenka Andrlíková z marketingového oddělení kempu. Kvůli pandemii už museli zrušit dvě akce, jiné přesouvají na podzim.

Volná lůžka hlásí naopak třeba v Autokempu Apollo u Mlýnského rybníka na Břeclavsku. „Obsazení ještě nejsme. Nějaké rezervace máme na srpen a červenec,“ zmínila provozovatelka kempu Irena Sadílková.

I lůžka v kempu Tyršova osada v Jedovnicích na Blanensku zůstávají neobsazená. Provozovatel Lubomír Paar větší množství rezervací na letní měsíce neregistruje. „Počet je podobný předchozím sezónám. Jen se navíc ozvala jedna cestovní kancelář, která plánuje dělat poznávací zájezdy po republice. Ale když kapacitu nenaplní, nepřijedou,“ dodal.

Brno 5.3.2020 - zahájení Motosalonu 2020 na BVV
Návrat na výstaviště? Mezi festivaly nepatříme, poukazují zástupci Veletrhů

Výrazné změny nepozoruje ani provozní Autocampu Free Star ve Strachotíně na Břeclavsku Irena Králová. „Na prázdniny máme rezervace asi jako každý rok. První týden července a přelom se srpnem jsou zaplněné v podstatě od ledna,“ řekla.

Přestože část poptávky pro jihomoravské kempy tvoří turisté ze zahraničí, velkých ztrát se majitelé podle ekonoma Lukáše Kovandy obávat nemusejí. „Lidé, kteří nepojedou za hranice, by mohli do značné míry vykompenzovat výpadek zahraničních zákazníků. Myslím, že v řadě vyhledávaných lokalit nebude zásadní úbytek. Některá místa, včetně právě jižní Moravy, se naopak zatraktivní tím, že tam nebudou davy turistů,“ řekl.

Podobně situaci vnímá i provozovatelka kempu Apollo Sadílková. „V objednávkách najednou nejsou jen naši stálí zákazníci, ale i lidé, kteří u nás nikdy nebyli. Mám z toho radost, přijedou k nám poznávat okolí a žasnou, že to máme na jižní Moravě pěkné,“ dodala.

Důchodce jel po D1 deset kilometrů v protisměru. Jak se tam dostal, neví
VIDEO: Důchodce jel po D1 deset kilometrů v protisměru. Jak se tam dostal, neví

Lůžka v jihomoravských kempech:

• V autokempu Apollo o u Mlýnského rybníka na Břeclavsku je nejvíc volných míst v květnu a v červnu, lidé zarezervují chatku i na červenec či srpen.
• Kemp Tyršova osada v Jedovnicích na Blanensku nabízí lůžka po celou sezónu.
• Většina míst v kempu Merkur je zabraná, v některých týdnech se ale volná místa najdou.
• V Campu Bítov jsou místa obsazená převážně na přelomu července a srpna, volná místa zůstávají na začátku a konci sezony.