Pro hlasovalo třiapadesát přítomných, pět se zdrželo, nikdo nebyl proti. „Nákup vlaků je na úkor více menších investic. Navíc je silný předpoklad, že následující roky budou ekonomicky slabší,“ poukázal ekonom Petr Pelc z Cyrrusu. Deník Rovnost přináší přehled dalších významných výdajů.

Ilustrační foto.
Nákup vlastních vlaků za 3 miliardy zadluží Jihomoravský kraj. Sáhne i do úspor

SILNICE MÍSTO ROZLÉTÁNÍ. Dílčí změnu udělali zastupitelé před hlasováním o rozpočtu. Na návrh opozičního zastupitele Jana Grolicha vyčlenili o sedmadvacet milionů korun navíc na opravy silnic. Na úkor rozlétávání letiště. „Jednáme s leteckými společnostmi. Ale víme, že ne všechny peníze, které jsme na rozlétávání vyčlenili, budeme příští rok potřebovat. Priorita rozlétání letiště ale zůstává,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

ROZDĚLENÍ PENĚZ DO SOCIÁLNÍCH SLUŽEB. Zastupitelé také schválili úpravu rozdělování peněz do sociálních služeb. Poskytovatelé od příštího roku dostanou všichni rovným dílem podle typu služby. Dosud dostávali každoročně přibližně stejnou sumu podle částky vyjednané v minulosti. „Nenápadným způsobem jsou opět diskriminovaní nestátní poskytovatelé sociálních služeb,“ prohlásil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Náměstek hejtmana Marek Šlapal kritiku odmítá.

HOLLANŮV ÚTOK. Šlapala napadl na sociální síti bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Sociálního demokrata vulgárně urážel a obvinil. „Právní kroky nezvažuji. Je mi líto lidí, kteří jsou agresivní na sítích,“ reagoval Šlapal.

Slavnostní otevření nové letecké linky Brno - Berlín
Ryanair končí s linkou z Brna do Berlína. Po roce

MÉNĚ PENĚZ NA BRNĚNSKOU KULTURU. O dvacet milionů méně než v předchozích letech je v rozpočtu pro rok 2020 na dotaci pro brněnskou kulturu. Kvůli tomu se Hollan vulgárně opřel na sociální síti i do radního pro kulturu Tomáše Soukala. „Kraj nemá tolik peněz, aby dotace zůstaly ve stejné výši jako dřív. Už to berou jako automatickou záležitost, což nikdy nebylo plánované,“ sdělil Soukal.

MILIONY NA EPOPEJ. Kraj podpořil vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově na Znojemsku. Zastupitelé ve čtvrtek schválili dotaci městu ve výši deset milionů korun. „Jsem velmi rád, že se podpora kraje zhmotnila do schválené dotace,“ ocenil starosta Tomáš Třetina. Vystavení dvaceti pláten cyklu Alfonse Muchy na tamním zámku na pět let v říjnu schválili zastupitelé hlavního města. Moravský Krumlov musí pro výstavu prostory zámku upravit.

STAVBA SANATORIA. Záměr výstavby Odborného léčebného ústavu v Pasohlávkách na Brněnsku podpořili zastupitelé. Ústav s 220 lůžky poslouží jako rehabilitační středisko pro pacienty po složitých operacích či úrazech. Předpokládané náklady jsou 530 milionů. Ministerstvo zdravotnictví už vypsalo výběrové řízení na tento typ péče.

Velké plánované investice kraje:

nákup 37 nových vlaků – 3,2 miliardy korun
rekonstrukce a opravy silnic a mostů – 174 milionů korun
oprava areálu Střední školy Hapalova Brno – 138 milionů korun
rekonstrukce nemocnice Vyškov – 110 milionů korun
stavba sportovní haly Ludvíka Daňka v Brně – 100 milionů korun
rekonstrukce budov krajského úřadu – 50 milionů korun
novostavba ambulantního traktu v Nemocnici Tišnov – 47 milionů korun