V celé republice bylo k pondělní půl sedmé večer 2942 nakažených lidí. Sedmnáct nemocných zemřelo, jedenáct se vyléčilo. Sedm vyléčených byli lidé z jižní Moravy. Z nich si podle krajských hygieniků vyžádal hospitalizaci jeden pacient, ostatní se uzdravili bez nutnosti hospitalizace v nemocničním zařízení. Zatím ani jeden ze zemřelých nepocházel z jihu Moravy.

Karanténa. Ilustrační foto
Zlomový "lék" proti šíření koronaviru? Na jižní Moravě funguje chytrá karanténa

Jihomoravští hygienici do pondělního navečera nechali otestovat 2342 lidí. Oproti nedělnímu večeru výrazně stoupl počet Jihomoravanů v nařízené karanténě. Zatímco v neděli večer vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek informovala o 666 lidech, aktuálně je v kraji v karanténě 808 lidí.

Tři nové pacienty nakažené koronavirem a ve vážném stavu přivezli o víkendu do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Na Anesteziologicko resuscitační kliniku je převezli z nemocnic v Prostějově, Opavě a z infekce Fakultní nemocnice Brno. „Jde o ročníky 1944, 1946, 1961. Celkem tedy nyní máme na ARK sedm nakažených pacientů. Jeden je napojen na přístroj ECMO a jeho zdravotní stav je i nadále velmi vážný. Další čtyři pacienti jsou napojeni na umělou plicní ventilaci a jejich stav je vážný," upřesnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Ilustrační foto.
Exmanželka mu odmítla předat dítě, kvůli nákaze. Na protest se připoutal k plotu

Dva pacienti, kteří byli v minulém týdnu odpojeni od plicní ventilace, se zlepšují. „Stav těchto dvou pacientů je výrazně lepší, dostávají již pouze nízké dávky kyslíku a v nejbližších dnech budou přesunuti z anesteziologicko resuscitační kliniky na intermediární péči,“ uvedl přednosta ARK FNUSA Vladimír Šrámek.

Rozruch kolem koronaviru výrazně zvedl zájem o obličejové roušky. Ilustrační foto
Jak naložit s odpadem v karanténě? Všechno dávat do jednoho pytle

Jihomoravský kraj je co se týče počtu nakažených stále pátým nejpostiženějším krajem v republice. Podle zprávy krajských hygieniků je nejvíce případů i nadále v Brně, nad osmdesát, nejméně na Vyškovsku, kde jsou dva pozitivně testovaní lidé. Jednociferné zůstávají počty nakažených na Blanensku a Hodonínsku. Na Brněnsku, Břeclavsku a Znojemsku se číslo pohybuje kolem dvacítky.

Mapa počtů nakažených koronavirem v kraji, údaje platné k pondělní půl sedmé večer.Zdroj: Deník / Oldřich HaluzaStát v pondělí začal na jižní Moravě připravovat spuštění pilotního projektu chytré karantény. Projekt má výrazně pomoct v boji proti koronaviru. V případě, že se chytrá karanténa osvědčí, mohla by nahradit stávající opatření.

Nové video zaměstnanců brněnského dopravního popisuje prevenci proti nakažení novým koronavirem.
Drž si odstup, myj si ruce. Proti koronaviru tančí i řidičky dopravního podniku

Podstatou chytré karantény je zjištění přesného pohybu nakaženého za posledních pět dnů. Poslouží k tomu údaje z jeho telefonu a platební karty. K získání dat musí dát hygienikům nakažený souhlas. Na jejich základě poté budou pracovat se vzpomínkovou mapu, která pomůže nakaženému vybavit si a zjistit od něj, s kým byl na různých místech v osobním kontaktu. Na jih Moravy v pondělí dorazilo pět odběrových armádních týmů.

Online reportáž