Krajští silničáři jich letos chtějí vylepšit dvanáct. Jejich největší investicí bude stavba průtahu v Rájci na Blanensku. Stát má přes 250 milionů korun. „Je součástí průtahu z Boskovic do Blanska. Čekáme na něj jako na smilování, protože má odvést auta z historického jádra města,“ komentovala starostka Rájce-Jestřebí Romana Synakieviczová.

U nových staveb nyní krajští silničáři připravují zadávací řízení na firmy, které na nich budou pracovat.

Kromě cest mají letos v plánu silničáři opravit také některé mosty. „Letos začneme rekonstruovat asi tři nebo čtyři, které jsou v havarijním stavu. Jde například o most u Tetčic na Brněnsku přes řeku Bobravu, nebo u Moravských Bránic na Brněnsku. Plánujeme také dvacet menších oprav mostů,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Komůrka.

Někteří starostové se rozhodli spojit rekonstrukce silnice či mostu s úpravami v obcích. „Most je u nás v havarijním stavu, takže jsme určitě rádi, že bude opravený. Současně chceme udělat nový bezbarierový chodník a také osvětlení u přechodu,“ popsal starosta Moravských Bránic Karel Ferda.

Veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour na brněnském výstavišti.
Znojmo bude lákat na pivo, Brno na vědecké akce

Zlepšení čeká v letošním roce také desítky silnic první třídy. „Do budoucna plánujeme i opravu mostu přes Novomlýnské nádrže na I/52. Práce zde však začnou až od března roku 2020,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

U některých silnic první třídy opravu letos dokončí. Ke konci roku bude stát třeba obchvat Lechovic na Znojemsku. Na něm dělníci pracují od roku 2017.

Jeden z mostů které mají v plánu opravit státní silničáři stojí třeba v Lažanech na Blanensku. Tamní starosta Jiří Špaček zařazení více připravovaných prací na jeden termín vítá. „Jsme rádi za rozšíření odbočovacího pruhu na Újezd u Černé Hory a cesty pro chodce,“ konstatoval starosta.

Modernizace čeká v letošním roce také některé dálniční úseky týkající se jižní Moravy. „Na D1 zahájíme v letošním roce práce v úseku od Devíti křížů k Ostrovačicím na Brněnku. Na D2 připravujeme tři opravy, které plánujeme v letech 2019 či 2020,“ popsala Ledvinová.

U Úrazové nemocnice v Brně má v budoucnu vyrůst nový pavilon se sedmi operačními sály a heliportem na střeše. Autor: LT PROJEKT a. s.
Nový pavilon s heliportem potřebuje víc místa. Stavba? Nejdřív za dva roky

Letošní opravy silnic, dálnic a mostů
- Tento rok plánuje Ředitelství silnic a dálnic na jižní Moravě modernizovat jeden úsek dálnice D1 a dvě části dálnice D2.
- Současně dokončí například obchvat Lechovic na Znojemsku. V červenci se ke stavbě u obce připojí také oprava mostu.
- Někteří starostové obcí, kde je také v plánu oprava mostu či silnice, současně upraví třeba chodníky.
- Počítají s tím třeba v Moravských Bránicích na Brněnsku.
Počítají s tím třeba v Moravských Bránicích na Brněnsku.