Na sport se dává málo veřejných peněz. Vstoupíme do politiky a změníme to. I takový byl motiv pro vznik a složení kandidátky v Jihomoravském kraji.

Finanční podpora sportu je jedním z klíčových cílů hnutí Sportovci složeného z trenérů, profesionálních sportovců i rozhodčích. „Zapojíme se samozřejmě i do veřejného dění, ale financování sportu je hlavní důvod našeho vzniku,“ sdělil předseda hnutí Vlastimil Sehnal.

Kvůli malé podpoře  vědy a výzkumu kandiduje  embryoložka Drahomíra Kyjovská z Občanské demokratické aliance. „Pomáhám párům, které nemohou otěhotnět. Reprodukční medicíně se věnuji sedmatřicet let a poslední dobou mám pocit, že by tato oblast potřebovala politicky podpořit,“ sdělila Kyjovská.

close Bizarní kandidáti. Infografika. info Zdroj: Deník/Markéta Evjáková zoom_in

O zrušení letního času usiluje důchodce Petr Skácel ze strany Rozumných. „Petr Skácel dokazuje, že letní čas je zdraví škodlivý experiment. Sbírá podpisy za jeho zrušení a upozorňuje, že je nesmyslem, který je třeba odstranit. Rozumní mají také ve svém širším programu zrušení letního času, či vlastně neměnnost celoročního času,“ řekl předseda strany Petr Hanning.

TRENÉR GOLFU I MALÍŘ

Kandidátky do sněmovny nesvedly dohromady jen lidi nejrůznějších zájmů, ale také nejrůznějších povolání. Jeden z nich na kandidátce Strany Práv Občanů má v této rubrice uvedeno, že je zakladatelem facebookové skupiny na podporu prezidenta Miloše Zemana. „Vilém Rössler je podporou pana prezidenta velmi známý. Založil několik sociálních skupin a lidé ho tak znají. Líbilo se mi proto uvést právě tohle povolání,“ řekl lídr kandidátky Marián Keremidský.

Méně obvyklá povolání jsou uvedena i na jiných kandidátkách. Patří k nim trenér golfu, malíř nebo koordinátorka evropské levicové nadace ve střední a východní Evropě, což je profese uvedená u Dagmar Švendové na kandidátce komunistů.

Kdo a proč také kandiduje v kraji
• Kandidát Strany Práv Občanů staví svoji kandidaturu mimo jiné na tom, že je zakladatelem facebookové skupiny na podporu prezidenta Miloše Zemana.
• Penzista na kandidátce Rozumných chce v poslanecké sněmovně dosáhnout zrušení letního času.
• Republikánská strana Československa Miroslava Sládka má na kandidátce kromě jiných povolání i lodního kapitána a fotbalovou rozhodčí. Nevšední zaměstnání jsou i na jiných listinách, například trenér golfu, malíř a pekařka.
• Do sněmovny v kraji kandiduje 741 lidí.

KLÁRA VAŠÍČKOVÁ