Za oběť živlu padly střechy přibližně třicítky domů, ale také stromy, auta, elektrické vedení nebo nově postavený plot fotbalového hřiště. „Podle předběžných informací bylo nejvíce zasaženo okolí Zámečku Lanžhot a přilehlá Zámecká ulice a dále jih až jihovýchod směrem k fotbalovému hřišti. Další informace ze sociálních sítí poukazovaly i na škody v severní části obce v ulici Vinohrady,“ uvedla mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Aneta Beránková.

Poznamenala, že meteorologům, kteří spolupracují i s odborníky ze zahraničí, výrazně ve zjišťování pomáhá fotodokumentace a svědectví místních obyvatel.

Slabší tornádo zasáhlo v pondělí večer Lanžhot na Břeclavsku. Nechalo po sobě vyvrácené stromy a poničené střechy. Na snímku meteorolog Petr Münster.
Meteorolog: Počasí může být extrémnější, tornádo na Břeclavsku je ale náhoda

Cílem terénního průzkumu bylo především zjistit rozsah a typ poškození budov a způsob poničení zeleně a také zmapovat škody v oblasti. „Jednak proto, abychom mohli přibližně stanovit délku trasy, kde se tornádo vyskytovalo, a také kvůli odhadu intenzity tornáda pro určení přibližné rychlosti proudění vzduchu,“ pokračovala Beránková s tím, že hodnocení intenzity tornáda ještě není zcela uzavřeno.