Akce se konala právě kvůli krádežím na železnici. Na začátku října zkontrolovala inspekce sto padesát míst v České republice. Třináct jich bylo na jihu Moravy, čtyři pochybily. Kontroloři zjistili nedostatky ve sběrnách ve Znojmě, Břeclavi, Kuřimi a v Brně. „Zjistili jsme, že někde vykupovali odpady, které svým charakterem odpovídají obecně prospěšným zařízením, což mohly být právě části nějakého veřejného majetku. Dále části autovraků, elektroodpadů a elektrozařízení," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová. Dodala, že dalšími prohřešky byla například nedostatečně vedená evidence k identifikaci zákazníků.
Naopak zákaz placení hotovými penězi při výkupu odpadů, stanovený zákonem od letošního 1. března, sběrny dodržovaly. „Ukázalo se, že opakovaná a intenzivní kontrolní činnost pomáhá snížit protiprávní jednání," řekl ředitel inspekce Erik Geuss.
Majitelé sběren často při přijímání odpadu jednají podle zkušeností a intuice. „V Minské ulici v brněnských Žabovřeskách právě ruší a opravují koleje. Zaměstnanci je samozřejmě nekradou, navíc vím, kteří to jsou. A od cizích lidí části kolejí nebereme," vysvětlil například Václav Absolon z jedné z brněnských sběren.
Kromě toho existuje katalog věcí, které by sběrny vůbec přijímat neměly. „Výkupny mají k dispozici katalog součástek, které pocházejí z dráhy a které se nesmí vykupovat," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.
Tento katalog v roce 2013 zpracovalo a rozšířilo Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin, nyní je volně přístupný ke stažení na internetových stránkách organizace.
Změna pomohla
I přes pochybení některých sběren si však správa železnic novou vyhlášku o změně placení pochvaluje. „Z dlouhodobých statistik lze vyčíst téměř devadesátiprocentní pokles krádeží kovů na železnici," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty.
Vzhledem ke krátké době, která uplynula od kontroly na začátku října, ještě nejsou výše pokut jasné. „V této době se koná správní řízení se sběrnami, v nichž jsme našli nedostatky," vysvětlila Burketová.
Při kontrole v březnu ale inspekce rozdala pokuty takřka tři sta osmdesát tisíc korun sedmi podnikům v Jihomoravském kraji. Šest z nich do této doby nabylo právní moci. Sankci padesát tisíc korun obdržel například provozovatel sběrny v brněnském Komíně. „Nevedl evidenci o lidech, od kterých odpad vykoupil. Navíc porušil zákaz odkupu elektrických a elektronických zařízení," informovala mluvčí inspekce.
Za výkup odpadu, který je zakázaný, může inspekce životního prostředí uložit pokuty do deseti milionů korun. Sankci do milionu může dát obecní úřad, krajské úřady pak mají pravomoc při opakovaném porušování norem odebrat souhlas s provozem.