Počet nemocných v České republice už přesáhl hranici tisícovky obyvatel. Šest nakažených už se vyléčilo. Jihomoravský kraj zůstává pátý nejnakaženější ze všech krajů.

Podle zprávy z krajské hygienické stanice ze sobotního večera je nejvíce nakažených v kraji v Brně a na Brněnsku, a to šestačtyřicet lidí. „Deset obyvatel s pozitivním testem je z Břeclavska, z Vyškovska stále nemáme jediný případ,“ oznámili hygienici.

Ve velmi vážném stavu zůstává devětapadesátiletý Jihomoravan, o kterého pečují lékaři v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Leží na anesteziologicko-resuscitační klinice a je napojený na plicní ventilaci. „V noci a v sobotu dopoledne k nám převezli z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Prostějov další dva pacienty s onemocněním COVID-19,“ sdělila mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.

Mapa nákazy v Jihomoravském kraji.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková, Tomáš Valaškovčák

65 tisíc respirátorů a stovky tisíc roušek  

Pětašedesát tisíc kusů respirátorů FFP2 a 322 tisíc roušek. Další dodávka ochranných pomůcek z centrální distribuce doputovala v neděli večer do Jihomoravského kraje. „Budou rozdělené podle nastaveného algoritmu do jednotlivých zdravotnických zařízení v kraji a dále na obce s rozšířenou působností, které je podle připravených seznamů rozdělí lékařům,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Ochranné pomůcky rozvezou v neděli večer a v pondělí jihomoravští hasiči na místa určení. Zdravotnické ambulance budou opět kontaktovány úředníky v obcích s rozšířenou působností a vyzvány k vyzvednutí. „S ohledem na to, že v této dodávce je celkově vyšší počet ochranných prostředků, část z nich poputuje tentokrát i do sociálních služeb,“ zmínil hejtman Bohumil Šimek.

Už v noci na sobotu dorazilo do Jihomoravského kraje padesát tisíc respirátorů FFP2, které kraj rozdělil do nemocnic, soukromých zdravotnických zařízení pro praktické lékaře, dětské lékaře, stomatology a další.

Online reportáž