O náhlé ztrátě čichu případně i chuti hovoří jak jednotliví pacienti, tak na možný příznak ukazují i první odborné studie. „Potvrzují to zkušenosti a první studie nejen z Asie, ale i z řady evropských zemí. Dle údajů ze sousedního Německa, až u dvou třetin pacientů je porucha či ztráta čichu jedním z příznaků COVID pozitivních pacientů. V Jižní Korej, která má jeden z z nejrozsáhlejších a nejorganizovanějších systémů testování, se dokonce porucha či ztráta čichu až u jedné třetiny pacientů s lehkým průběhem onemocnění prokázala jako dominantní projev koronarovirové infekce. Jinými slovy ztráta čichu může být jediným a hlavním příznakem u pacientů, kteří prodělávají koronavirovou infekci,“ uvedl přednosta ORL kliniky u sv. Anny Břetislav Gál.

Koronavirus, ilustrační foto
U svaté Anny zemřel další pacient s koronavirem, pět zůstává ve vážném stavu

Upozornil ale současně, že porucha čichu se projevuje poměrně často a z různých příčin. „Jako přechodný příznak často doprovází běžnou rýmu i ostatní záněty nosní sliznice a vedlejších dutin nosních. U alergiků bývá dočasná porucha čichu jedním z příznaků zhoršení alergických projevů v oblasti horních cest dýchacích. Dlouhodobou či někdy nevratnou poruchou čichu trpí pacienti léčení pro chronické záněty dutin s nosní polypózou a rovněž pacienti po náročných operacích v ORL oblasti či komplikovaných úrazech spodiny lebeční,“ upozornil Gál.

Operátoři pro chytrou karanténu - Studenti Univerzity obrany Zuzana Valentová (vpravo) a Petr Hanák se školí v prostorách Krajské hygienické stanice v Brně na práci operátorů v projektu takzvané chytré karantény.
Hygienici na jihu Moravy vytvořili první vzpomínkovou mapu

Přesto by měli nyní lidé za určitých podmínek při poruchách čichu zpozornět. „Pokud čich ztratí náhle a neprojevují se přitom u nich jiné běžné projevy onemocnění sliznic nosu a vedlejších dutin nosních, jako je zejména ucpaný nos a patologická nosní sekrece, pak je ztráta čichu signálem vysokého rizika koronavirové infekce,“ vysvětlil přednosta Gál s tím, že lidé s náhlou ztrátou čichu mohou být v takovém případě skrytými přenašeči onemocnění.

Odborní lékaři v nemocnicích i ambulancích už o novém příznaku informace dostali. „V naší fakultní nemocnici jsme se již s předstihem informovali náš zdravotnický personál a zavedli takové postupy, aby pacienti s náhlou ztrátou čichu podstupovali vyšetření podle zvýšených pravidel ochrany, které platí pro pacienty u nichž je podezření na koronavirovou nákazu,“ upřesnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Velikonoční pomlázka v rouškách a pouze v rámci rodiny.
Podívejte se, jak tradice vítězí nad karanténou aneb Velikonoce na jižní Moravě

Jak dodala, lékaři od sv. Anny se obrátili i na krajskou hygienickou stanici, aby příznak náhlé ztráty čichu hygienici zařadili mezi základní příznaky Covid-19 a odesílali v důvodných případech pacienty k testování.

Velikonoční kopanec. Koledování je zakázaný, vzkazuje spartský král Leonidas

Lékaři zdůraznili, že lidé nemají mít kvůli ztrátě čichu hrůzu z každého nachlazení. „Považujeme ale za rozumné upozornit na náhlou ztrátu čichu, kterou neprovází běžné příznaky zánětu horních cest dýchacích. V současné pandemické situaci je to možná a dokonce pravděpodobný příznak lehké formy koronavirové infekce. Ta není rizikem ani tak pro samotného pacient jako spíše pro jeho blízké a okolí, zejména starší a chronicky nemocné lidi,“ upozornil Gál.

Prodejnu ve středu města Brna se pokusil vyloupit jedenadvacetiletý muž. Strážníci při čekání na republikové policisty museli neklidného muže spoutat.
Video: Zatýkání v centru Brna. Muž chtěl vyloupit obchod s airsoftovou pistolí

Dokud se nezmění pravidla pro testování, nemusí se lidé s náhlou ztrátou čichu bez obvyklých projevů nachlazení obracet na lékaře, ale mají dodržovat obvyklá preventivní opatření, včetně důsledné karantény.

Online reportáž