Počet nakažených koronavirem na jižní Moravě se od sobotního večera do nedělního rána zvýšil o dva na 346 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k půl deváté ráno. Nemoc Covid-19 v kraji už porazilo 57 lidí.

Cyklostezka v Bílovicích nad Svitavou.
Uvolněná karanténa: Brno běhá v Lužánkách, jezdí na kole k Olympii a přehradě

V Brně je podle krajské hygienické stanice, která zveřejnila aktuální čísla k šesté večer, 129 nemocných, což je o dva víc než v pátek. Další dva nakažení přibyli i na Brněnsku, kde hygienici evidují 37 pacientů. Čtyři noví nemocní jsou i na Břeclavsku, kde se tak jejich počet vyšplhal na 85. Na Blanensku zůstává 15 nakažených, na Hodonínsku devět. Vyškovsko hlásí už druhý den za sebou 17 pacientů a Znojemsko jich má pořád 47, stejně jako v sobotu.

Hasiči ze základny v brněnské Líšni preventivně dezinfikovali tři patra ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích.
Zásah speciální jednotky v bohunické nemocnici: dezinfikovala tři patra budovy

V sobotu se podle údajů jihomoravských hygieniků podařilo otestovat 123 lidí. "Celkem jsme jich už poslali na testy 4188," upřesnila v sobotu navečer epidemioložka Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice v Brně.

Rozhovor s psycholožkou Hanou Jahnovou.
Únava a vyčerpání, od války jsme nic takového nezažili, říká psycholožka z Brna

Do karantény pak muselo podle hygieniků 2119 lidí. "Osm set devět lidí zůstává v izolaci, ostatním už karanténa skončila," sdělila Ciupek.

Na infekčních odděleních nemocnic nyní podle ní leží 35 pacientů, dalších sedmnáct se jich léčí v jiných zdravotnických zařízeních. Ve vážném stavu zůstává sedm pacientů na anesteziologicko-resuscitační klinice nemocnice u svaté Anny v Brně. "Dalších 287 lidí se léčí doma, což je 85 procent nemocných," dodala epidemioložka.

Hrkači v Branišovicích na Brněnsku.
V Branišovicích hrkají společně, navzdory koronaviru. Každý na svém dvorku

Podle údajů ministerstva zdravotnictví k nedělní půl deváté ráno je v České republice 5905 nakažených koronavirem. 132 pacientů zemřelo, 422 lidí se vyléčilo.

Online reportáž