Nebezpečný koronavirus už se přiblížil hranicím Jihomoravského kraje. Zdravotníci v pondělí odvezli muže s podezřením na toto onemocnění na infekční oddělení nemocnice v Uherském Hradišti. Vzorky krve odešlou do specializované laboratoře. Na nemoc už zemřely desítky lidí v jihovýchodní Asii.

Koronavirus:
-nejohroženější skupiny: důchodci, dětské skupiny, chronicky nemocní či lidé s oslabenou imunitou
-jak se projevuje: může způsobit běžné obtíže jako nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty i smrtící dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS
-jak se přenáší: z člověka na člověka při úzkém kontaktu, který trvá delší dobu, jde o takzvanou kapénkovou infekci přenášenou vzduchem

V minulých dnech hospitalizovali ve Vídni s podezřením na nákazu mladou čínskou letušku, onemocnění se však u ní nepotvrdilo. Mnozí Asiaté, kteří přilétají do rakouského hlavního města, potom cestují vlakem přes Břeclav a Brno do Prahy. „České dráhy v případě přijetí preventivních opatření proti šíření koronaviru postupují přesně podle pokynů ministerstva zdravotnictví a příslušných hygieniků,“ sdělila mluvčí dopravce Gabriela Novotná.

Podobně jako České dráhy reagoval i mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. „Naše vlaky navíc nejsou vstupním bodem po příletu cestujících do Evropy. Ti procházejí kontrolou například na letišti v Praze a Vídni,“ upozornil.

Personál je podle něj připravený nemocnému cestujícímu přivolat lékařskou službu. „Také má ve svých instrukcích povinnost dodržování hygienických zásad při obsluze ve vlacích či autobusech společnosti,“ujistil.

Například Marie Polachová z Velkých Bílovic na Břeclavsku řekla, že v případě nutnosti by ji neodradila od cesty vlakem ani aktuální hrozba. „Stejně bych neměla na výběr. Jela bych tak jako tak,“ poznamenala žena.

Kvůli koronaviru zatím zavedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová opatření pro pražské letiště. Platí od pondělí. Posádky letů, které v Praze přistanou, musí upozornit cestující s příznaky respiračního onemocnění, aby neopouštěli letiště a vyhledali lékařskou službu.

V případě potvrzení nákazy na jihu Moravy jsou připravení pacienty ošetřit ve Fakultní nemocnici Brno. „Disponujeme Klinikou infekčních chorob, která podle doporučení Světové zdravotnické organizace a hlavní hygieničky v České republice bude v nutném případě ošetřovat pacienty,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka při úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o kapénkovou infekci přenášenou vzduchem. Podle vakcinologa Romana Prymuly je na rozdíl od podobného viru SARS poměrně neškodná. „Úmrtnost se uvádí kolem dvou procent,“ vyčíslil.

Mezi ohrožené skupiny patří zejména důchodci, dětské skupiny, chronicky nemocní či lidé s oslabenou imunitou.