Podle statistik jihomoravských hygieniků šlo v kraji o prvního vyléčeného pacienta, který s tímto onemocněním skončil v nemocnici. „Řekli mi, že jsem jedenáctý vyléčený v republice a první na Moravě,“ řekl Deníku Rovnost muž, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce jeho jméno zná.

Největší obavy měl o zdraví rodiny. „Denně jsme byli ve spojení přes videohovor. Nákaza se u nich naštěstí nepotvrdila. Ani u kolegů a kamarádů, se kterými jsem byl v kontaktu. Za to jsem strašně rád,“ dodal.

Kde se mohl nakazit, do dnešního dne netuší. Otestovat se nechal v takzvaném drive-in stěrovém stanu v areálu Fakultní nemocnice Brno, kam mohou lidé přijet vlastním autem. „Stěry lidem s podezřením na nákazu koronavirem, které indikovala Krajská hygienická stanice nebo praktický lékař, děláme denně. Při odběrech zdravotníkům výrazně pomáhají studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Denně testujeme až dvě stě dospělých pacientů a dvacet dětských,“ řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

V zařízení měl nakažený z Blanska bolesti při dýchání a u srdce. A také zvýšený tep. „Pořád se mi hůř dýchá. Mám odpočívat. V týdnu půjdu na kompletní vyšetření plic a srdce. Je podezření na menší zánět, takže kromě návštěvy lékařů budu pracovat z domu a pak se uvidí,“ upřesnil muž, který je zaměstnaný v softwarové firmě.

V nemocnici viděl z první ruky, jak lékaři a sestry bojují s nedostatkem ochranných pomůcek. Nabila ho pak solidarita lidí při šití roušek zdravotníkům.

Pozitivní přístup společnosti je nyní při epidemii koronaviru důležitý i podle brněnského psychologa Jiřího Šupy. „Je dobré říct, co kdo udělal špatně, ale nepitvat se v tom. Důležitější je směřovat energii jinam. Pozitivně myslet a pomáhat. Česko šije roušky? To je přece super a pro psychiku důležitá věc,“ vyzdvihl Šupa.

Online reportáž