K nevšední výpravě lákají například Sloupsko-šošůvské jeskyně. Unikátní prostory v šošůvské části si turisté prohlédnou od prosince do konce února kvůli zimujícím netopýrům sice jen za svitu baterek a čelovek. Ale dostanou se do míst, která jsou v hlavní sezóně uzavřená.

Kromě pondělí je otevřeno denně. V nabídce jsou tři vstupy. „O tyto prohlídky je velký zájem, i když o nich řada lidí stále neví. Baterky půjčujeme na místě. Je dobré se předem zarezervovat. Při asi sedmdesátiminutové prohlídce turisté navštíví krápníkový dóm Kaple, Sklípek a také si prohlédnou průsvitné krápníky. Místa kam se v létě běžně nedostanou,“ uvedla vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňová.

Výprava navštíví i jeskyni Kůlna s expozicí věnované této světoznámé archeologické lokalitě. Byly tam nalezeny části lebky neandertálského člověka asi 45 000 let staré. Archeologický výzkum doložil osídlení a využívání jeskyně od předposlední doby ledové před 120 000 lety až do současnosti.

Otevřené jsou v zimě také Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách. „Loni jsme kompletně obměnili naší flotilu. Máme deset nových lodí,“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Turisté se podívají i do jeskyně Výpustek nedaleko Křtin. Tamní expozici mají podle Hebelky do konce ledna zpestřit makety strojů, které přiblíží válečnou výrobu v této lokalitě. „Měli jsme tam z muzea půjčené stroje, ale těm nesvědčilo vlhko. Takže je nahradí makety,“ doplnil Hebelka.

První lednový víkend se lidé ještě svezli na Lanové dráze Macocha, která je vyvezla na Horní můstek k legendární propasti. Nyní má dráha přestávku. Znovu začne jezdit o víkendech až v březnu. Ročně přepraví bezmála dvě stě tisíc turistů. „Přestávku využijeme k údržbě lanovky, opravám a revizím. V letošní sezóně bychom chtěli na dolním nástupišti udělat nájezdovou rampu. Pro cyklisty a rodiny s kočárky. A také výtah pro vozíčkáře. K lanovce totiž vedou příkré schody. Projekt jsme museli několikrát předělávat. Jednání s úřady je složité. Mysleli jsme, že rampa bude už dávno postavená,“ řekl šéf lanové dráhy Radek Hejč.

K vycházkám láká v těchto dnech také okolí jeskyní a známé žleby v Moravské krasu. „V krasu jsou krásné scenérie. Řadu z nich napadený sníh ještě vyšperkuje. Fotím tam rád. Jen kdyby měl víc času,“ řekl fotograf a speleolog Petr Zajíček.

V letošním roce uplyne sto deset let od objevení Punkevních jeskyní a také Kateřinské jeskyně. Před padesáti lety objevili speleologové také Amatérskou jeskyni. Nejdelší jeskyní systém v České republice. Zajímavé prostory si turisté mohou prohlédnout také v Rudce u Kunštátu, kde je celoročně přístupná Jeskyně Blanických rytířů s unikátními sochami a také známou Burianovou rozhlednou.