Deep Purple zůstali déle. Navzdory bouři

Slavkov u Brna - Očekávaný letní koncert britské hard-rockové skupiny Deep Purple ve Slavkově u Brna museli pořadatelé kvůli bouři a velkému větru zrušit a to těsně před nástupem hudebníků na scénu. Nabídli proto kapele, že může na tomtéž místě koncertovat o dva dny později. Deep Purple nabídku i navzdory nabitému programu přijali a 5. srpna odehráli pod širým nebem slavkovské zámecké zahrady vydařený koncert, na který zavítalo patnáct tisíc diváků. I přes spekulace o tom, že to bylo možná jejich poslední vystoupení na jižní Moravě, Deep Purple díky velkému ohlasu fanoušků opětovný návrat nevyloučili.

V Blansku se objevil penis

Blansko - V noci na 23. dubna se na Wanklově náměstí v Blansku mezi sochami z blanenské litiny objevilo nové dílo. Socha penisu z molitanu. Výtvor neznámého umělce odklidili strážníci. Umělec o sobě dal vědět ještě dvakrát dvěma plastikami.

Reduta slaví konec Štědroňovy éry

Brno - Umělecký šéf brněnského Divadla Reduta Petr Štědroň, dramaturgyně Dora Viceníková a režisér Jan Mikulášek se před odchodem do pražského Divadla Na Zábradlí s Redutou rozloučili netradiční inscenací Ende Gut, Alles Gut. Autorská hra, kterou v červnu uvedli jen šestkrát, propojuje úryvky dosud uvedených titulů i nových, absurdních a ironických reflexí. Při představení diváci spolu s herci a odcházejícím týmem po celou dobu putovali rozmanitými prostory divadla. Své výstupy účinkující sehráli například ve výtahu, v chodbách či v zákulisí této nejstarší divadelní budovy ve střední Evropě.

Z AZ Toweru shlédlo 13 tisíc lidí

Brno - Nejvyšší budova v republice, brněnská AZ Tower, se otevřela v květnu. Nová dominanta města vysoká 111 metrů budila u Brňanů zvědavost. Při dni otevřených dveří navštívilo vyhlídkovou terasu na vrcholu budovy třináct tisíc lidí.

K hlasování chyběl jeden zastupitel

Hodonín - Listopadové mimořádné zasedání hodonínských zastupitelů se nevyvedlo. Ti, kteří přišli, marně vyhlíželi šestnáctého z jeden-atřiceti členů. Mělo se totiž rozhodovat o dotacích do spor-tu a o půjčce pro region Slovácko. I po půl hodině ale zůstalo zasunutých jen patnáct hlasovacích karet. „Nejsme usnášeníschopní, podle jednacího řádu nemohu zahájit zastupitelstvo. Mojí povinnos-tí je toto neformální setkání ukončit," rozpustila schůzi hodonínská starostka Milana Grauová s tím, že do patnácti dnů musí podle zákona svolat zastupitelstvo znovu. Už před oficiálním začátkem se obáva-la, že k této situaci dojde.

Hasiči při požáru zachránili šneka

Brno - Život šneka a křečka zachránili v říjnu hasiči při požáru bytu v brněnské Bystrci. „Žena, dvě děti a pes už byli mimo byt. Kromě jednoho nadýchání kouře se nikomu z obyvatel nic nestalo. Uvnitř bytu se kouřem udusil králík, ale zachránili jsme šneka. Z bytu o patro výš jsme ještě vynesli živého křečka," popsal tehdy zásah mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Oheň se rozhořel v dětském pokoji. Kouře se přitom nadýchala žena, kterou pak ošetřili záchranáři. Vyšetřovatel poté škodu vyčíslil na zhruba 900 tisíc korun.

Řidič měnil sedadlo za jízdy

Brno - Kaskadérský výstup viděli v dubnu policisté v Pohořelicích na Brněnsku. „V autě před nimi se řidič za jízdy snažil měnit se spolujezdcem. Chtěl se vyhnout problémům, měl totiž řízení zakázané," sdělil mluvčí policie Bohumil Malášek.

Nymfomanku viděli Brňané jako první

Brno - Očekávaný první díl filmu režiséra Larse von Triera Nymfomanka uvedlo Univerzitní kino Scala v Brně jako první v České republice. Kino totiž zvítězilo v internetové anketě, do níž se zapojilo pět stovek dalších kin. Česká premiéra uvedená ve Scale připadla na 25. prosince a projekci navštívili především ti z diváků, kteří pro Scalu v anketě hlasovali. Film Nymfomanka sleduje sexuální život ženy od narození do padesáti let. První část zobrazuje dětství a dospívání, druhá dospělost. Režisér von Trier přichystal vždy dvě filmové verze: jednu necenzurovanou, druhou pro klasickou distribuci v kinech.

Výčepní usnul za barem, volal host

Brno - Výčepní usnul za barem. Chci zaplatit a odejít, ale bohužel se mi ho vůbec nedaří vzbudit. S tímto problémem se v lednu obrátil host restaurace ve Svitavské ulici v Brně na strážníky. Ti dostali strach o zdraví barmana a jeli proto situaci hned zkontrolovat. „Kolem půl deváté večer se nakonec hlídce podařilo výčepního vzbudit. Byl v pořádku, žádný zdravotní problém u něj muži neodhalili," řekl tehdy mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Barman tvrdil, že je velice unavený po třetí noční směně v řadě. Proto usnul. Před strážníky si nechal zaplatit účet od posledního hosta, podnik zavřel a odešel domů.

Gayové a lesby mají vlastní ples

Brno - Poprvé patřil letos v březnu plesový parket jen gayům a lesbám. V kulturním centru Stadion se konal první brněnský ples pro homosexuály Queer ball. „Na normálním plese se ga-yové a lesby neodváží spolu zatancovat," řekl organizátor Marek Christ.

Mladík se pokusil o soulož s ovcí

Znojmo - Druhá polovina adventu zůstala na znojemském Masarykově náměstí bez tradiční ohrádky s ovcemi. Oblíbenou dětskou podívanou muselo město zrušit kvůli mladíkovi, který se v noci na 11. prosince pokusil s ovcemi souložit. Zadrželi ho strážníci. Od nich si případ převzali republikoví policisté. Majitele zvířat noční příhoda velmi pobouřila. Proto nechtěli ovce dál v ohradě nechat. „Okamžitě si je vyžádali zpět. Prázdnou ohradu poté odvezli pracovníci městské zeleně," konstatovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Případem byli zaskočení i strážníci. Nic podobného totiž prý nepamatují.

Radní chtěli dát miliony mimo soutěž

Brno - Pět milionů korun z rozpočtu města získá filmový festival Cinema Mundi. Tak rozhodli v listopadu brněnští radní a vyvolali protesty opozice i ostatních žadatelů o dotace. Částku měl totiž festival získat mimo dotační systém pro kulturu. „Strávili jsme měsíce projednáváním nových pravidel dotačního systému. Přidělení peněz pro Cinema Mundi postrádá jakoukoliv průhlednost," uvedl opoziční zastupitel Martin Ander. Zastupitelé proto následně festival z rozpočtu vyškrtli a komise ho posoudí mezi ostatními žádostmi. Pořadatel mezitím řekl, že za těchto podmínek o peníze od města nestojí.

Řidiči v autobuse pašovali drogy

Brno - Dva řidiče brněnské firmy Student agency zatkla norská policie, když v autobuse mimo svou pracovní dobu vezli drogy. „Šlo o závažný čin ve spojení s narkotiky. Výši trestu zatím neznáme," řekl tehdy mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Souložící dvojici vysvobodili hasiči

Hodonín - Netradiční případ řešili v prosinci hodonínští policisté a hasiči. Z výtahu museli vyprostit souložící pár. Při sexu ho totiž sedmatřicetiletý muž a o rok starší žena vychýlili z osy. Výtah se tak zasekl. „Volal nám přímo uvězněný muž. Bylo půl třetí ráno a policisté se nejprve museli dostat do vchodu domu, proto zvonili na jeho obyvatele. Dvojici ale ani tak nevyprostili, přivolali na pomoc hasiče," uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Po vysvobození musel pár vysvětlit, proč jel výtahem. V domě totiž ani jeden z dvojice nebydlel. Sex na neobvyklém místě vyšel dvojici celkem na tisícovku.

Zloděj ukradl padesátku dresů

Milešovice - Vlastní fotbalovou jedenáctku si nejspíš hodlal založit zloděj, který řádil ve fotbalových kabinách v Milešovicích na Vyškovsku. „Krádež se odehrála od konce února do 5. března. Poté, co se zloděj vloupal do kabin, ukradl tři kompletní sady po patnácti až osmnácti kusech fotbalových dresů včetně trik, trenýrek a štulpen. Na místě nenechal ani dres brankáře," informovala mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková. Jen na sportovním vybavení vznikla škoda téměř čtyřiceti tisíc korun. „Kromě toho si zloděj odnesl dvě propan-butanové lahve, chladicí a výčepní zařízení a další věci," dodala Šebková.

Nechal se vyfotit s cedníkem

Brno - S cedníkem na hlavě jako symbolem náboženské víry se nechal v červenci na občanský průkaz vyfotit Brňan Lukáš Nový. Měl ale smůlu. „Církev létajícího špagetového monstra není u nás registrována," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Geiger přišel, viděl a nastřílel 42 bodů

Brno - V Brně nebyl ještě ani týden, když se americká posila basketbalistů Mmcité Deremy Geiger rozhodl přepsat letošní tabulky. V zápase s Děčínem v půli prosince režíroval nečekanou výhru nad favoritem 42 body.

Vlaky stály třicet metrů od sebe

Adamov - Na adamovském nádraží vlak Eurocity najel 4. února na kolej, na které už stál osobní vlak. Zastavil třicet metrů od něj. V osobním vlaku sedělo asi šedesát cestujících, v Eurocity přibližně sto padesát. Nikomu se nic nestalo. Drážní inspekce po několika měsících šetření uvedla, že za to mohl výpravčí na adamovském nádraží. Případ předala policii, ta však dospěla k závěru, že výpravčí žádný trestný čin nespáchal. Věc v listopadu putovala na Správu železniční dopravní cesty.

Splašený beran vběhl do obchodu

Slavkov u Brna - Odchytit splašeného berana, který utekl z Křenovic do Slavkova u Brna, vyrazili v říjnu slavkovští hasiči. Zvíře se dostalo do zahradního centra u silnice I/50. „Kolegům trvalo asi deset minut, než zvíře chytili pomocí lana. Poté, co si jej přišel vyzvednout jeho majitel, mu ho pomohli naložit na vozík," informoval mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. Podle slov velitele slavkovských strážníků Petra Smejsíka se událost obešla bez zranění i škod. „Je velké štěstí, že se zastavil před frekventovanou silnicí a namířil si to do zahradnictví," uvedl Smejsík.

Bobr kličkoval mezi domy

Břeclav - Na noční výlet do ulic Břeclavi se v červnu vydal bobr. „Naši muži ho jeli odchytit dvě hodiny po půlnoci. Zvíře před nimi ale pořád utíkalo," uvedl mluvčí strážníků Zdeněk Novák. Nakonec bobra odvezli na břeh Dyje.

Za góly chtěli spoluhráči bečku

Jedovnice - Tři góly za zápas. To bylo do utkání Jedovnice B Cetkovice v polovině října střelecké maximum domácího útočníka Jakuba Pešičky. Ten svůj rekordní střelecký zápis ovšem překonal nevídaným způsobem. Do sítě Cetkovic nasázel hned osm branek. Jedovnice vyhrály 11:3. „Tolik branek v zápase už asi nikdy nedám. Maximálně jsem dal tři góly za dorost, a pokud vím i za muže. Je to pro mě zatím největší fotbalový úspěch. Asi se mi kapánek prodraží. Gólman jedovnického áčka mi vzkázal, že je to na bečku," smál se pětadvacetiletý odchovanec jedovnické kopané.

Anketu o ulici museli opakovat

Brno - Ulice pod brněnským Petrovem se od prosince jmenuje Ulička Václava Havla. V internetové anketě lidé nejprve nápad odmítli, ale byla zmanipulovaná. Na druhý pokus, v klasické anketě, už nápad prošel.

Pirát způsobil rekordní škodu

Adamov - Na osmadvacet milionů korun se vyšplhala jedna z největších škod, kterou kdy policie na Blanensku šetřila. Má ji na svědomí sedmatřicetiletý počítačový pirát z Adamova. Oddělení blanenské hospodářské kriminality už muže trestně stíhá. Škodu muž způsobil prostřednictvím počítače a internetu. „Od roku 2011 nahrával na různé internetové servery pod přezdívkou Icathan rozmnožená videa, hudbu a filmy. Samozřejmě nevlastnil autorská práva. Všechna sdílená data si mohl neomezeně stáhnout z internetu kdokoli," nastínila policejní mluvčí Iva Šebková.