Podle průzkumu Regionální hospodářské komory Brno se jihomoravské firmyv době pandemie koronaviru nejvíce potýkají s rušením zakázek a menším počtem nových objednávek. „Byznys jim komplikují i cestovní omezení. Moc si přeji, aby opatření, která se týkají cest do a ze zahraničí, velmi brzy skončila,“ řekl ředitel brněnské komory Čeněk Absolon.

Problémy kvůli tomu má například firma Hutira Brno se sídlem v Popůvkách na Brněnsku. „Někteří naši zahraniční dodavatelé museli zavřít své výroby a nestíhají nám tedy plnit naše objednávky. Jeden výrobce v Itálii musel poskytnout své výrobní a skladové prostory dočasné nemocnici,“ přiblížil jednatel Ivo Hutira.

Podnik eviduje ztráty v řádu statisíců korun. „Očekáváme, že celkové ztráty budou určitě v řádu vyšších jednotek milionů,“ vyčíslil Hutira. Zdůraznil, že zaměstnance propouštět nechce.

Omezení výroby se dotklo pracovníků společnosti Astra Motor. „Nejvíce asi snížení příjmů. Omezení výroby řešíme překážkou na straně zaměstnavatele, což je náhrada ve výši šedesáti procent. Pozitivně vnímají, že jsme zatím žádného zaměstnance nepropustili,“ zmínil Keprda. Na vyčíslení ztrát je podle něj brzy.

Zásadní či částečné omezení provozu kvůli pandemii koronaviru v následujících dvanácti měsících očekává dvaaosmdesát procent podniků. Ekonomický propad bude podle ředitele Absolona hluboký a bolestivý. „Stát by měl výrazně zeštíhlit svůj byrokratický aparát a kompletně digitalizovat úřední úkony po vzoru Estonska,“ míní.

Do průzkumu se zapojilo zhruba osmdesát regionálních firem s různým počtem zaměstnanců. Od malých do deseti pracovníků po velké nad dvě stě padesát lidí.

Aktuální omezení související s koronavirem ovlivnila i jihomoravské stavební společnosti. „Zatímco loni nebo letos na začátku roku se účastnilo výběrových řízení tři až pět firem, nyní je dvojnásobný až trojnásobný zájem. Počet soutěžitelů se zvýšil na pět až deset,“ poznamenal ředitel hodonínské hospodářské komory Michal Švagerka.

Nejhůře zasažení zůstávají podle něj podnikatelé v cestovním ruchu a restauratéři. „Po prvotním šoku se rozjely dovážky a prodej přes okýnko. Některým se podařilo, že jsou alespoň na nule a pokryjí si náklady,“ doplnil.

Průzkum hospodářské komory:
-nejčastější problémy firem na jihu Moravy: 55,2 % menší poptávka po službách a produktech firem, 48,6 % rušení objednávek, 46 % cestovní omezení
- další starosti firem: 26,3 % problémy s dodávkami, 23,6 % chybějící zboží a služby, 18,4 % uzavření provozoven, 10,5 % chybějící či přebývající zaměstnanci, 9,2 % výrobní ztráty
- současná situace firem na jihu Moravy: 35,5 % dobrá, 40,7 % uspokojivá, necelá čtvrtina špatná