Ten sedí ve vedení operačního programu, jenž peníze přiděluje. A zároveň o ně žádá prostřednictvím společnosti Thermal Pasohlávky, ve které má kraj dvoutřetinový podíl. „Je to nesmyslná konstrukce. O dotaci nežádá kraj, ale společnost Thermal Pasohlávky. To je jiný právní subjekt. Vše posuzovali právníci,“ zdůraznil Hašek.

Opírá se také o zkušenosti z předchozích let. „Máme za sebou desítky podobných projektů spojených s krajem. A nikdy jsme s dotacemi neměli problém. Tak nevím, proč by teď měl nastat,“ řekl Hašek.

Někteří ale mají jiný názor. Například bývalý starosta Přibic na Brněnsku František Stankovič. S čerpáním evropských peněz má zkušenosti, jeho obec dostala sedmatřicet milionů na kanalizaci. „Střet zájmů, pokud se prokáže, může být problém. V unii jsou na to citliví.  Když teď nejsou peníze, hledá se každá malá chyba,“ upozornil dlouholetý starosta obce, která leží dvanáct kilometrů od Pasohlávek.

Společnost Thermal Pasohlávky má na území připravit  páteřní infrastrukturu. „Právě na  to potřebujeme sto třicet milionů od Evropské unie. Pak teprve můžeme lákat soukromé investory. Dotace jsou nezbytné, aby tady vůbec něco jako lázně mohlo vzniknout,“ vysvětlil starosta Pasohlávek Tomáš Ingr.

Informace o možném střetu zájmů Ingra překvapila. „Slyším o tom  poprvé. Hejtman zastupuje kraj coby akcionáře jen na valné hromadě společnosti. Ve výkonném orgánu nesedí. Ovšem jestli to je skutečně střet zájmů a potenciální problém, to nedokáži posoudit,“ podotkl Ingr, který je jedním ze tří členů představenstva společnosti Thermal Pasohlávky.

Na vizualizace projektu se podívejte kliknutím zde

Na přípravu infrastruktury je kromě dotace třeba dalších dvě stě milionů korun. Ty si hodlá společnost půjčit.

Kromě střetu zájmů auditoři zpochybňují i to, jestli budou lázně vydělávat. „Je těžké odhadnout životnost projektu, když neznáme vstupní náklady. Lázně ale určitě přilákají hodně turistů, na jižní Moravě nic podobného není,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost Jan Chmelíček z jihomoravské pobočky Centrály cestovního ruchu.

Hejtman tvrdí, že se vložené peníze vrátí. „Projekt  jsme doložili studiemi proveditelnosti,“ zdůraznil Hašek.

Zdroj geotermální vody v Pasohlávkách má přes čtyřicet stupňů Celsia. V litru vody je kolem deseti gramů sirovodíku. Pramen vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví za přírodní léčivý zdroj.