Úvaha, kterou se začalo zabývat vedení obce, rozbouřila vášně mezi obyvateli i odborníky. Jako první na ni ve facebookové skupině Ledničáci upozornila Irena Lucká. „Chystá se pro mne absolutně nepochopitelná věc. Místo velké části vzrostlé zeleně v centru se naše obec chystá zřídit parkoviště! To by jistě bylo nemalým zásahem do mikroklimatu v této části Lednice,“ napsala ve svém rozsáhlém příspěvku.

Zelená plocha mezi Slováckou a Břeclavskou ulicí byla podle správce zámeckého parku Oty Bernada vytvořena právě v návaznosti na zámecký park. „Dříve se jí říkalo anglická cesta. Táhne se od zámeckého parku až po lednicko-valtickou alej. Jakákoli stavební činnost, kterou by bylo i parkoviště, se sem v žádném případě nehodí. Byla by škoda, kdyby se kompozice parku, ve kterém jsou i vzácnější dřeviny, narušila. Nechápu, že v současnosti, kdy bojujeme o každý zdravý strom, může někdo přijít s takovým nápadem,“ zareagoval Bernad.

Průchozí park, který by se mohl přeměnit na parkoviště.

Místostarosta obce Lukáš Dora však upozorňuje, že dosud není nic rozhodnuto. „Studie nám leží na stole řadu let. Viděli jsme ji zatím jen krátce. V pondělí máme radu a ve čtvrtek zastupitelstvo, kde bychom tuto variantu rádi probrali,“ brzdil vášnivé reakce Dora.

Zároveň zdůraznil, že další parkovací plochy obec, kterou jen loni navštívilo 389 tisíc turistů, nutně potřebuje. „Uvažujeme o co největší kapacitě a co nejmenším dopadu na přírodu. V případě, že by tento projekt vyšel, mohu ujistit, že by šlo o zelené zatravněné parkoviště se závlahou. Nebyla by to žádná betonová plocha. A pokáceli bychom skutečně jen jeden strom a několik keřů,“ zopakoval svá dřívější tvrzení Dora.

Potvrdil také, že se ke zbudování parkoviště vyjadřovala už i stavební a dopravní komise obce. „Těchto šest lidí je vždy mezi prvními, kteří na věc řeknou svůj názor a dají další doporučení,“ uvedl místostarosta.

Otevřený dopis lednickým zastupitelům zaslala dokonce i Studentská komora Akademického senátu Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. „V prostoru navrženého parkoviště probíhá výuka předmětu Dendrologie II oboru Zahradní a krajinářská architektura, která je přímo zaměřena na názvosloví listnatých keřů, a předmětu Dendrologie oboru Zahradnictví. Následně je také zeleň na této ploše využívána jako součást studijních materiálů pro desítky studentů těchto předmětů. A to každoročně v řádu týdnů. Tato lokalita je z důvodu blízkosti sídla fakulty a výlučné přítomnosti určitých druhů pro výuku stěžejní,“ stálo v dopise, který za komoru sepsala Sandra Šuránková.