Studenti řešili vizi rozvoje části někdejších cukrovarských kalových polí a území plánovaného biotopu. V prvním případě navrhli bytové a rodinné domy, s dostatkem zeleně i parkovacích míst. Okolí Kačence pak jejich představy zahrnovaly třeba například rekreační lesopark, placené přírodní koupaliště i bydlení luxusnějšího typu.

Zájemci se blíže seznámí s nápady na červnové výstavě Proměny Vyškova, kterou najdou v Muzeu Vyškovska. „Studentské návrhy jsou velmi lákavé. Doufám, že v budoucnu se vizemi mladých adeptů architektury budeme moci inspirovat a vytvořit ve Vyškově jak tolik žádané nové plochy k bydlení, tak místa odpočinku a relaxace,“ chválil nápady vyškovský starosta Karel Jurka.

Požár bytového domu ve Vyškově.
Požár bytového domu vyhnal ve Vyškově dvanáct obyvatel, podívejte na následky

Rybník Kačenec je už nyní ve Vyškově populárním místem pro rekreaci, i když podmínky podle místních nejsou ideální. „Není to tak klidná lokalita i kvůli blízké průmyslové zóně,“ připustil třeba Radoslav Kotík z Moravského rybářského svazu.

Brněnští studenti se na Vyškov zaměřují každoročně. „Se zástupci města vybíráme zajímavá témata spojená s rozvojem Vyškova a jeho architektonicko-urbanistické struktury, abychom je nabídli právě studentům jako součást jejich ateliérové tvorby. Svou profesi se tak učí na skutečných modelových příkladech z praxe, pro pracovníky města se na druhé straně nabízejí první zhmotnělé představy a materiály pro další úvahy a diskusi o budoucnosti,“ vysvětlil Boháč.

Jan Zugar (vpravo) si našel čas i pro pomoc ostatním, když se podílel na obnově tornádem poničené Moravské Nové Vsi.
V plné polní urazil 320 kilometrů. Záložák popsal vojenský dril ve Vyškově

Změnit se má ale více vyškovských míst. U jedné ze soukromých firem vznikla například studie vnitrobloku v Tyršově ulici, kde řeší celkovou revitalizaci pobytových ploch. „Přibude výsadba stromů a keřů, pestré záhony s trvalkami a travinami, několik typů posezení i nové sportoviště, které zahrne hřiště pro větší i menší děti a fitness zónu pro dospělé,“ dodal městský architekt Zdeněk Pospíšil.