Podobné případy křivého svědectví řeší Městský soud v Brně několikrát ročně. „Letos jsme jich měli už osm. Za minulý rok jsme se zabývali deseti případy," řekla mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková. Pokud se prokáže, že svědci před soudem lhali, hrozí jim pobyt ve vězení v délce od šesti měsíců do tří let.
Podle psychologa Jiřího Brančíka lidé často vědomě lživě svědčí, aby ochránili svého blízkého. „Dalším důvodem je, že chtějí chránit sami sebe. Jsou například v něčem zapletení a nechtějí, aby se na to přišlo, tak lžou ve svůj prospěch," sdělil psycholog.
Stočková připomněla případ z letošního roku, kdy poslali do vězení brněnského soudního znalce za vypracování nepravdivého posudku. Odsouzený Miloš Štěrba vypracoval posudek pro brněnského piráta silnic Pavla Domšu. Muž před obchodním centrem Olympia v Brně několikrát najel do Škody Octavie stojící před ním. Řidičku, která z auta vystoupila, posléze mrštil na zadní část jejího vozu, až promáčkl plech. Podle znaleckého posudku, který zpracoval Štěrba, si řidička promáčkla plech na autě sama, když nacouvala do vedle stojícího auta. „Znalec šel na půl roku do vězení," dodala Stočková.
Do vězení se lháři mohou dostat i v případě, kdy někoho křivě obviní z trestného činu. Jen v letošním roce eviduje policie v Jihomoravském kraji čtyřiačtyřicet takových případů. „Často se setkáváme s tím, že si mladé dívky vymyslí znásilnění. Ať už ze msty, nebo také z finančního prospěchu," řekla policejní mluvčí Jihomoravského kraje Petra Vedrová. Obvykle se stává, že se poškozená sama po čase přizná, že si případ vymyslela. „Většinou se její výpověď neshoduje s výpovědí ostatních svědků. Často lež také odhalí kamerové záznamy," uvedla Vedrová.
Takový případ řešili jihomoravští policisté v červenci 2012, kdy žena podala trestní oznámení na otce své dcery, s nímž se zrovna rozváděla. Na policii uvedla, že její manžel nezletilou dceru zneužívá. Jak se později ukázalo,žena lhala a skončila proto na šest měsíců za mřížemi.
Za podobným chováním je obvykle snaha zviditelnit se nebo někomu pomstít. „Stává se také, že lháři trpí poruchou osobnosti," sdělil Brančík. Jen výjimečně se někdo k výmyslům dodatečně přizná.„Lidé se bojí reakce okolí. Dotyčný by měl už pak na celý život nálepku lháře," uzavřel psycholog.
odhalené případy
září 2014, Břeclavsko: čtyřiatřicetiletá žena si vymyslela znásilnění a nyní čelí žalobě z křivého obvinění.
červenec 2014, Brno: soudního znalce poslal soud na půl roku do vězení za nepravdivý znalecký posudek.
prosinec 2013, Břeclav: mladík, který si vymyslel napadení Romy, musel odpracovat dvacet hodin veřejných prací.
leden 2012, Břeclav: šestadvacetiletého muže obvinili z křivé výpovědi a křivého obvinění, když chtěl u soudu pomoct kamarádovi.