Kapitáni lodí v nažehlených bílých košilích, naleštěná paluba lodi Stuttgart, slavnostní fanfáry. Sobota bude na Brněnské přehradě patřit slavnostnímu zahájení již 73. plavební sezóny. Po zimní přestávce tak na hladinu Svratky vypluje šestice lodí Dopravního podniku města Brna.

Plavební sezona v kraji.Zdroj: DeníkNovinkou pro návštěvníky slavnosti bude letos možnost podívat se, jak se do vody spouští jedna z lodí. „Před zraky přítomných spustíme na hladinu přehrady loď Stuttgart. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si během Dne otevřených dveří celý areál Lodní dopravy,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Lákavý program začíná již v deset hodin dopoledne. „Bude nástup kapitánů a slavnostní zahájení plavební sezóny. Stuttgart spustíme na hladinu v areálu Lodní dopravy o půlhodinku později, následně si lidé mohou užít první krátké jízdy,“ doplnila Tomaštíková.

Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si během dne otevřených dveří celý areál Lodní dopravy. „K vidění bude technické zázemí údržby plavidel, loď Brno, kde si lidé zblízka mohou prohlédnout její kormidelní ploutev nebo lodní vrtuli, dále baterie, které pohání lodě nebo zařízení, která slouží ke spouštění lodí do vody a další,“ přiblížil vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler.

Zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě je podle Eclera jen vrcholem příprav, které trvají dlouhé měsíce. „Během zimy jsme museli demontovat baterie z lodí a zapojit na takzvané zimní udržovací dobíjení. Technici musí provést celkovou kontrolu lodí, jejich servis, revizi elektro výzbroje, servis systémů, ale také opravu interiérů a výstroje plavidla či obnova nátěrů,“ přiblížil Ecler.

Převrácené auto. Ilustrační foto.
Auto skončilo na střeše, řidička je pouze lehce zraněná

Plavební sezóna na Brněnské přehradě potrvá do 30. října.

Prakticky celý rok, a to na základě objednávek, provozuje lodní dopravu na vranovské přehradě společnost Lodní doprava Vranov. Naposledy vyrazila na menší, hodinový výletní okruh jedna z lodí minulou středu. „Dvě lodě máme připravené, u Viktorie nyní provádíme dvoutýdenní větší údržbu,“ konstatoval jednatel společnosti Dalibor Dufek.

Jediný problém, který Lodní doprava Vranov musí řešit je ten, že je uzavřená lávka přes Švýcarskou zátoku. „Proto každá plavba má zastávku na straně kempu. Budeme tam zastavovat do té doby, dokud lávka nebude opět průchozí,“ přiblížil Dufek s tím, že jeho společnost je připravena převážet skupiny lidí podle zájmu jen přes Švýcarskou zátoku.

Za tři týdny budou provozovatelé přístavů slavnostně otevírat také Baťův kanál. Program slavností teprve ladí, ale již nyní je jasné, že na otevření přijdou tisíce lidí. „Začneme asi v deset hodin dopoledne. Zahájení bude se živou hudbou, bude lákavé občerstvení na stáncích místních podnikatelů. Očekáváme, že přijde kolem šesti stovek lidí,“ sdělil provozovatel půjčovny lodí v Petrově Michal Kalman.

Martin Ševc.
Starosta Brna-Židenic podal podnět na disciplinární komisi kvůli Ševcovi

Petrov má od loňska také jednu raritu. „Jde o unikátní stacionární jeřáb, který unese až desetitunové plavidlo. Je to jediné zařízení svého druhu na celém Baťově kanále,“ řekl již dříve mluvčí ředitelství vodních cest Jan Bukovský.

Balíkovy lodě převzal bývalý lodník. Chce brzy vyplout

Vranovsko – S lodní dopravou a také ve vězení skončil bývalý provozovatel dvou lodí na vlnách vranovské přehrady Martin Balík. Ten před časem převedl svoji společnost na jinou. Její jednatel Ctibor Veleba, bývalý lodník, chce lodě zachránit a plavbu začít legálně provozovat.

Ještě předtím však musí nový provozovatel druhé lodní dopravy na Vranovsku splnit přísné podmínky. „Panu Velebovi jsme odsouhlasili lokality vhodné pro umístění přístavišť. Jedno z nich je pod hradem Bítov, jedno u Granátové zátoky pod kotvením visuté lávky,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmělař.

Ilustrační foto
Zdražování? Za teplo si Brňané možná připlatí

Veleba nyní musí Povodí předložit k odsouhlasení technické řešení a zajistil si všechna potřebná vyjádření a povolení, která jsou nezbytná pro provozování plavby, zejména ke zbudování přístavišť. „Teprve potom můžeme přistoupit k uzavření nájemní smlouvy,“ dodal Chmelař.

Ctibor Veleba Deníku řekl, že by rád vše stihl co možná nejdříve. „Je celkem náročné získat všechna příslušná vyjádření všech možných institucí. Zatím nemám možnost dělat žádnou komerční plavbu, ale pouze inspekční. Dělám všechno proto, abych mohl oficiálně vyplout už v květnu,“ naznačil Veleba.