Nezaměstnanost v kraji spadla na 3,6 procenta. Práci v březnu hledalo více než třicet tisíc obyvatel jižní Moravy. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce České republiky. „Zájem o zaměstnání mají nyní především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření nejvíc,“ sdělil za úřad Jan Karmazín.

Už měsíc nechodí do práce například servírka z Brna Andrea Proková. „Máme zavřeno, ale naštěstí mě zaměstnavatel nepropustil a plat dostávám. Velkou část mého příjmu ale tvořilo také spropitné, které nyní nemám,“ dodala.

Trh práce se otřese

Analytik Petr Pelc upozornil na to, že v nezaměstnaných v kraji přibude. „Zaměstnavatelé v březnu mnohdy čekali, že se jedná jen o krátkodobé opatření. Ekonomické dopady se začaly naplno projevovat až na začátku dubna,“ řekl Pelc.

S Pelcem souhlasí také ekonom Lukáš Kovanda. „V dubnu se trh práce otřese jako už dlouho ne. Míra nezaměstnanosti v republice stoupne k pěti až šesti procentům. V dalších měsících se může přiblížit k desetiprocentní hranici,“ zmínil. Republikový průměr je nyní tři procenta.

Pomoc nabízí například Jihomoravské inovační centrum. „Domnívám se, že dopady pandemie budou ekonomicky výrazně tvrdší než ty, které přinesla krize v roce 2008. Jihomoravským malým a středním firmám proto poskytneme dvacet hodin času konzultací zdarma,“ vzkázal ředitel instituce Petr Chládek.