Brněnskému podnikateli prodaly lom před několika lety České dráhy. Jejich podmínkou bylo, že musí problémové místo oplotit. To se podaří po dlouhých jednáních až letos. „V létě už bude lom oplocený,“ potvrdil majitel Leoš Přikryl.

Ten už má i souhlas pracovníků Správy železniční dopravní cesty. „Souhlasíme s vydáním stavebního povolení. Dodali jsme ale také patnáct podmínek, které musí majitel lomu i projektantka dodržet. Například plot nesmí stát blíž než tři metry od osy koleje, dále tam musí být cedule se zákazem vstupu nepovolaným osobám. Další důležitá podmínka má chránit koleje a další majetek před poškozením od aut se stavebním materiálem nebo těch, která budou vyvážet odpad,“ přiblížil za Správu železniční dopravní cesty Pavel Halla. Podle něj bude plot stát na straně, kde vedou dvě koleje pro vlaky a také kolej pro vlečku do strojovny. Obklopí tak necelých čtyři sta metrů pozemku.

Poté, co Přikryl lom oplotí, bude se soustředit na založení potápěčského centra. Sám se tomuto koníčku v blanenském lomu věnuje už dvacet let. Vodu neodepře ani rybářům, kteří tam hospodaří.

Podle rybářů by se mu to prodražilo. „Kdyby nás chtěl odtud dostat, musel by požádat na krajském úřadě o zrušení revíru a zaplatit za tři roky zpátky obsádku. Dokud máme v blanenském lomu revír, musí nám tam umožnit přístup. Na tom jsme se už dohodli,“ zůstává klidný hospodář blanenské rybářské organizace Miroslav Odehnal.

Zda se ale v lomu budou moct koupat lidé, to zůstává otázkou. „V takovém případě budu muset zajistit, aby lidé k vodě nepřicházeli přes kolejiště. Přiznám se, že nad tím jsem se ještě nezamýšlel,“ uvedl majitel lomu Přikryl.

Právě přecházení kolejí trápí už dlouhá léta pracovníky Ceských drah. Pokud by lom neoplotil jeho nový majitel, udělali by to oni. „Vstoupit do železničního koridoru, kde jezdí vlaky rychlostí osmdesát kilometrů v hodině, je nepředstavitelné riziko. Snad se tento problém díky oplocení lomu konečně vyřeší,“ doufá mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Lom prodaly Přikrylovi České dráhy jako zbytný majetek. „Je to dědictví minulosti, které k ničemu nevyužíváme,“ podotkla mluvčí.

Lidé se mohou k vodě dostat také přes Staré Blansko. Sice si cestu výrazně prodlouží, neriskují ale život. Starosta Blanska se obává, že lidé nic obcházet nebudou a polezou přes plot. „Pokud tam pan Přikryl neudělá branku, lidé plot poničí, aby se dostali dovnitř. Jsou zvyklí spoustu let na to, že si cestu krátí přes koleje. Někteří ale přecházejí na bezpečnějším místě u nádraží, kde není zatáčka. Využívají i podchodu,“ řekl Lubomír Toufar.

Blanenským by koupání v lomu chybělo. „Snad zůstane lom otevřený, je tam čistá voda, kolem skály a stromy a hlavně plavání zadarmo,“ míní žena, která si nepřála uvést své jméno. I ona přelézá k vodě koleje. Ne ovšem s kolem či volně pobíhajícími psy jako jiní.