Deníku to prozradil Oldřich Šebesta, odborník na komáry z krajské hygienické stanice. „Sezona komárů pisklavých právě začíná. Je třeba proto na lidi apelovat, aby si kádě zakrývali, a v případě, že v nich objeví larvy, aby vodu rychle spotřebovali a použili,“ zdůraznil Šebesta.

Komáří larvy podle něj poznají zahrádkáři snadno. „Na hladině je vidět i stovku mrskajících se až centimetr dlouhých potvůrek. Pokud lidé pozorují něco, co připomíná malého pulce, pak už jde o kukly. A z těch zanedlouho vyletí komáři,“ přiblížil odborník.

Od 15. května si lidé mohou prohlédnout výstavu s názvem MegaBrouci.
VIDEO: Obří hmyz ve Valticích. Podívejte se, jak obsadil zámecké jízdárny

Centrálně se líhnutí komárů pisklavých zabránit nedá. Je tedy na lidech, aby si své nádoby s vodou ohlídali. „Na západě už jsou k dispozici i tabletky, které se hodí do vody. Komáři uhynou. Tyto tablety fungují na tomtéž principu jako postřiky v lužních lesích. Ovšem u nás zatím nejsou schválené,“ zmínil Šebesta.

V obcích na Břeclavsku tak mohou mít lidé pocit, že komárů přibývá. Ovšem s lužními lesy to již souvislost nemá. „Situace se zde pozvolna lepší, komáři se vylíhli začátkem června, jejich stavy vyletěly poměrně děsivě vysoko. Ale pouze lokálně. Komáří počty v lužních lesích pozvolna klesají,“ uklidnil Šebesta.

U většiny sledovaných lokalit se již nejedná o kalamitní stav, ale spíše o zvýšený výskyt. „V blízkosti Soutoku, kde byla situace nejhorší, klesl počet komárů až desetkrát. Stále jde o kalamitní stav, ale ne o takový extrém. Zlepšení by pomalu měli pocítit už i obyvatelé přilehlých obcí,“ řekl odborník.