V Olešnici na Blanensku jede kotva. „Lyžuje se po jedné ze stran sjezdovky, kde je ještě asi dvacet až padesát centimetrů sněhu. V provozu je také dětský vlek. Zájem ze strany lyžařů už ale v podstatě není, dopoledne máme kurzy pro školy, odpoledne jsou tady kluby," popsala spolumajitelka olešnického střediska Petra Bártová.
Areál nabízí sjezdovku o délce pěti set metrů se stometrovým převýšením. Podle Bártové by areál měl být v provozu i příští týden, rozhodne se ale o víkendu. Na svahu leží technický sníh.
Lyžuje se ještě v Němčičkách na Břeclavsku, kde mají na svahu mezi vinohrady přes zimu umělý povrch, který umožňuje lyžovat i za nepříznivých podmínek. Lyžovat se tam tedy dá i za situace, když jsou teploty nad nulou a sníh není. „Z osmdesáti procent se nyní lyžuje na umělém povrchu. Zájem lidí opadl. V provozu ale budeme do 8. března, do kdy máme nasmlouvané kurzy pro školy," uvedl správce areálu Jaroslav Stávek.
Od 17. února je kvůli nepřízni počasí přerušený provoz ve skiareálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. „Uvidíme, jestli vlek ještě spustíme, ale moc bych to neviděl," řekl za areál Vlastimil Jílek.
Letošní sezonu zhodnotil jako hodně špatnou. „Začalo se lyžovat brzy, a to 9. prosince. Ale pak už byla v podstatě jen kombinace dešťů a tepla a především teplých větrů, které jsou nejhorší. To je jako fén, sníh pak taje doslova před očima," popsal Jílek.
Zájem lyžařů pak už byl po většinu dní nízký. Podle Jílka tak letošní sezona zřejmě skončí v minusu, v lepším případě na nule.
Lidé ze Znojemska míří za lyžováním mimo Rakouska také na Vysočinu. Právě na Vysočině jsou otevřené poslední tři lyžařské sjezdovky, Šacberk u Jihlavy, Fajtův kopec u Velkého Meziříčí a novoměstský Harusův kopec.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Naštvaní zemědělci z Blanenska protestovali pomalou jízdou, vjeli na I/43