Řeka Velička na Hodonínsku byla po poledni podle informací meteorologů na třetím stupni, který značí ohrožení. Druhý stupeň, tedy pohotovost zase pracovníci Povodí Moravy zjistili na vodní nádrži Křetínka na Blanensku.

Hladiny na některých dalších tocích zatím dosáhly prvního stupně. „Jedná se o menší toky. U nich očekáváme, že se odpoledne dostanou ojediněle i na dvojku," sdělil Petr Münster z brněnské pobočky hydrometeorolo­gického ústavu.

Zatímco na severu kraje stále vydatně prší. V jižních okresech kraje už déšť ustává. „Na celém jihu Moravy pak skončí pravděpodobně pozdě odpoledne nebo k večeru," informoval Münster. Dodal, že povodňové nebezpečí na velkých tocích neočekává.

Podobně se zatím vyjádřila i mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. „Na některých menších tocích máme stupeň jedna. Pokud bude dál pršet, stav bdělosti začne pravděpodobně i na dalších místech. Na větších tocích problémy nejsou," uvedla Tomíčková.

Silní déšť od rána v kraji zaměstnává policisty i hasiče. Na Blanensku kvůli němu před pár hodinami uzavřeli několik silnic. Přibližně do půl druhé odpoledne bude podle dosavadních informací trvat uzavírka silnic u Lhoty Rapotiny na Blanensku a Račic na Vyškovsku.

Varování meteorologů před extrémním povodňovým ohrožením platí v Jihomoravském kraji do půl třetí odpoledne.