Během své politické kariéry se však Hašek nevyhnul několika kauzám. Připomeňte si s Deníkem ty nejznámější.

Na politickém žebříčku stoupal Hašek v začátcích kariéry poměrně rychle. Coby jednadvacetiletý student působil jako asistent starosty rodného Drásova na Brněnsku, v roce 1998 vstoupil do ČSSD a o tři roky později se stal pětadvacetiletým starostou.

Stavbaři o víkendu dokončili betonování druhé poloviny mostu přes řeku Svitavu na Tomkově náměstí v Brně.
VIDEO: Frmol na VMO Tomkovo náměstí v Brně. Dobetonovali tam nový most

Hned po roce se stal poslancem za Jihomoravský kraj, kolegové jej označovali za schopného a nadějného sociálního demokrata. Přátelství jej tenkrát pojilo například se Zdeňkem Škromachem.

Pochybné rigorózní řízení na Slovensku

Magisterský titul získal Hašek na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Vlnu otázek ale vyvolala jeho pozdější rigorózní práce, kterou sociální demokrat zpracoval a obhajoval na soukromé Vysoké škole Danubius ve slovenském Sládkovičově. Ačkoli se Hašek léta dušoval, že je práce v naprostém pořádku, nikdy ji nezveřejnil.

Brněnská základní škola Labyrinth na pomezí Králove Pole a Žabovřesk prožívá krušné chvíle. Kvůli výstavbě developera v bezprostředním okolí se tamní zástupci rozhodli zařízení přestěhovat.
Pocity dětí ze staveniště místo školy v Brně? Mám chuť být vulgární, napsaly

Na světlo ji tak museli vynést teprve novináři. Poté, co Haškovu rigorózní práci posoudili experti, označili její obsah za zcela nedostatečný a neodpovídající nárokům pro akademické práce. Problémem bylo zejména velmi malé množství citací a popisný styl. Někteří odborníci dokonce uvedli, že by Haškovu rigorózní práci, díky které dodnes užívá titul JUDr., neuznali ani jako práci seminární.

„Moje rigorózní práce prošla řádným řízením i obhajobou a splnila podmínky stanovené vysokou školou a příslušným zákonem. Jakýkoli komentář bude pouhým subjektivním názorem a tvrzením,“ reagoval před lety Hašek pro zpravodajský server iDnes.

Neexistující tisková mluvčí Lucie Proutníková

V době, kdy byl Michal Hašek jihomoravským hejtmanem, s médii léta komunikovala mluvčí Lucie Proutníková. Později se však ukázalo, že se celou dobu jednalo o kontroverzní lobistku Janu Mrencovou.

Zatímco Krajský soud rozhoduje o obžalobě sedmatřicetiletého Ukrajince z vraždy mladého Roma, městský soud projednává obžalobu mužů, kteří cizince u zastávky Přístaviště napadli.
Potyčku u Brněnské přehrady řeší i městský soud. Útočníky soudí za výtržnictví

Přestože Hašek i Mrencová dlouhodobou spolupráci popírali a tvrdili, že se prakticky neznají, potvrdily jejich letitou komunikaci někdejší krajské mluvčí Eliška Holešinská Windová a Denisa Kapitančiková. Fiktivní mluvčí Proutníková měla od krajského úřadu dostávat asi čtyři sta tisíc korun ročně, peníze ale proudily právě k Mrencové.

„Dozvěděla jsem se to, když jsem rozeslala tiskovou zprávu a vzápětí mi volal jeden novinář, proč mu ji posílám, když on už ji má od Lucie Proutníkové. Jediný, kdo měl předtím tiskovou zprávu k dispozici, byla Jana Mrencová. Té jsem měla nařízeno tiskové zprávy posílat předtím, než je dostanou novináři. Ovšem na adresu pod dalším pseudonymem Eva Komínková,“ uvedla bývalá krajská mluvčí Kapitančiková v rozhovoru pro server iDnes.

Fotbalový stadion za Lužánkami.
Která místa hyzdí město? TOP 3 ostudy Brna podle Deníku, podívejte se

Odborník na politický marketing Karel Komínek tehdy Deníku řekl, že načasování kauzy odpovídá začátku předvolebního boje. Schylovalo se totiž k podzimním krajským volbám, ve kterých Hašek hejtmanské křeslo neobhájil. „Pokud by to ale chtěl někdo strategicky využít, s případem by přišel v druhé polovině září, kdy už by kauza měla větší efekt,“ zmínil expert.

Celou kauzu Hašek před lety tvrdě popíral a opakoval, že s Janou Mrencovou nikdy nespolupracoval. „Haškovo lhaní přitom bylo dobře zdokumentované již z případu takzvané Lánské schůzky. Neměl by chybu opakovat, protože vše jen zhorší," sdělil tehdy politický marketér Komínek.

Lánská schůzka a jedenáct lží

Jedenáct lží předvedl Hašek v přímém přenosu v bývalém pořadu České televize Interview Daniely Drtinové. Lánský puč, jak je dnes schůzka s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem známá, se mu ale dokončit nepovedlo. Setkání Haška a takzvané protisobotkovské frakce sociálních demokratů se Zemanem se uskutečnila po sněmovních volbách v roce 2013.

Možné varianty vnitřního prostoru multifunkční haly v Brně.
Varianty podoby multifunkční haly v Brně. Podívejte se, jak může vevnitř vypadat

Cílem skupiny bylo svržení někdejšího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Svou pozici si nakonec udržel. Podle sociálnědemokratického politika Zdeňka Škromacha se naopak jednalo o provokaci řízenou Milanem Chovancem s cílem odstranit z vedení ČSSD názorové oponenty.

Ačkoli Hašek v televizním pořadu lánskou schůzku zuřivě popíral, vyšlo ještě během rozhovoru najevo, že se setkání s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem skutečně odehrálo. Potvrdil jej sociální demokrat Milan Chovanec. Politici se posléze shodně rozhodli zveřejnit prohlášení, na kterém schůzku potvrdili.

Zdroj: DENÍK/Petra Hanzlová

„Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli její interpretaci jako údajné přípravy takzvaného puče v ČSSD,“ napsal Michal Hašek 30. října 2013 na svém facebookovém profilu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Richard Krajčo a orchestr ze Stardance: lidé protancovali noc na Plese jako Brno

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov