"Jsem úplně obyčejná ženská. Tak tahle věta odstartovala v roce 2017 moji politickou kariéru, jestli si to tak mohu dovolit říct. Hodně věty se za ty tři jara změnilo a dnes se jedné obyčejné právničce z Brna dostalo ocenění Nejvlivnější ženy Česka 2020," napsala ministryně financí Alena Schillerová, přičemž dodala, že to přijímá s velkou pokorou.

Vliv podmíněný pětisetmiliardovým schodkem

Bohužel, v kontextu toho, že téměř ve shodnou dobu oznámila zcela rekordní schodek státního rozpočtu ve výši půl bilionu korun a že jen krátce předtím řešila česká veřejnost její údajně nedostatečnou angličtinu (jež jí měla zabránit v účasti na videorozhovorech, na nichž se řešila pomoc zemím po karanténě v důsledku koronavirové nákazy), působilo její prohlášení poněkud rozpačitě.

A protože svůj příspěvek doprovodila ještě lehce bizarně vyhlížející fotografií s pávem, bylo zřejmé, že internetoví humoristé i názoroví odpůrci ministryně dostali novou munici.

Na sociálních sítích se tak opět začaly objevovat četné vtipy a poznámky, které uváděly zmíněné ocenění i Schillerové snímek do nečekaných souvislostí. Páv tak v představách online vtipálků představoval například státní rozpočet, jenž se v červnu 2020 promění v oškubanou slepici, některé karikatury se také dotkly toho, jakým jazykem s ním asi ministryně komunikuje.

Schopnosti, nebo oddanost premiérovi?

Část příspěvků také kriticky poukazovala na to, že post Aleny Schillerové, jakkoli usilující o pokorné vyznění, vlastně moc skromný není - například regionální novinář a reportér webu Hlídací pes Robert Malecký jí vyčetl, že její politická kariéra nezačala tím, že by byla kamkoli zvolena občany ve svobodných volbách, a stejně tak její vliv je odvozen spíše od vlivu ministerstva, jehož řízením byla pověřena, než od jejích vlastních schopností.

V této souvislosti také řada uživatelů poukazovala na to, že pro jmenování do pozice ministryně financí byla podle nich rozhodující spíš oddanost premiérovi Andreji Babišovi než reálné schopnosti.

Páv coby "symbol pokory"

Hodně diskusí vyvolávalo také fotografické aranžmá s pávem v kombinaci se slovy o "obyčejné ženské". Právě páv totiž bývá daleko častěji symbolickým zobrazením pýchy než obyčejnosti nebo pokory.

Samotné slovo "páv" se navíc dalo různě kombinovat s tím, že Alena Schillerová vystudovala "práva", což uživatelům internetu rovněž neuniklo. Fotografie s pávem tak zkrátka nebyla tou nejlepší ilustrací, kterou ministryně mohla zvolit.