Obce mohou od října letošního roku žádat o dotace pro rok 2019 z nového programu na revitalizaci nevyužívaných a zchátralých budov. „Musejí rekonstruovat budovy uvnitř obce a ne stavět nové na zelených loukách. Vzniká pak problém vylidňování center,“ vysvětlila Dostálová.

Ministryně také oznámila, že by měl vzniknout program na pomoc bourání černých staveb. Jihomoravský kraj žádá na jejich odstranění deset milionů ročně. „Mělo by to napomoci kázni lidí. Tuto pomoc moc oceňujeme,“ řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Martin Maleček.

Dostálová zavítala také do Znojma, kde si prohlédla nejen exteriéry, ale především interiéry Louckého kláštera. Zajímala se především projekt Centrum obnovy společného kulturního dědictví v bývalém premonstrátském klášteře.

Při prohlídce kláštera se ministryni za hnutí ANO 2011 věnoval starosta Znojma Jan Grois (ČSSD) a místostarosta Jan Blaha (ANO). „Do památek nepůjde nikdy tolik peněz jako třeba do školství. Musíte být připraveni, abyste byli úspěšní při žádosti o dotace. Musíte být nachystaní na první výzvu. To je rada, kterou vám nyní mohu dát,“ řekla mimo jiné ministryně při prohlídce kláštera.

Loni v únoru prohlásila vláda klášter národní kulturní památkou. Znojemská radnice v něm chce zřídit v někdejší škole vzdělávací centrum.

Chystaný projekt má dvě hlavní části. Pokud Znojmo se žádostí o dotace uspějeme, město se chce postarat o opravu staré školy a přilehlého prostranství rajského dvora, včetně gotického ambitu. „V opravené budově vzniknou prostory, kde partnerské univerzity připraví semináře a další vzdělávací programy,“ informovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Na projektu se spolu s městem podílí Dunajská univerzita v dolnorakouské Kremži a brněnské Vysoké učení technické. „Loucký klášter se stane určitým modelem, na kterém budeme zkoumat a ověřovat různé přístupy a zkušenosti při oživování tak rozsáhlých historických objektů. Chystáme zapojení institucí, které historických nemovitostí vlastní mnoho, ať jsou to diecéze, nebo třeba pošta či dráhy,“ řekl již dříve Christian Hanus, děkan Fakulty stavebnictví, umění a životního prostředí univeristy v Kremži.

DALIBOR KRUTIŠ
JAN VOSTAL