Právě práci s handicapovanými se jedenadvacetiletá studentka ekonomie věnuje. Letos po celou dobu pomáhala ženě na vozíku. „Přijela ještě večer před zahájením, tak jsem ji vyzvedla a doprovodila na ubytovnu," popisuje Svobodová.

Další den ráno jí pomohla s oblékáním a snídaní. Potom s ní chodila na programy, které si vozíčkářka sama vybrala. „Je to fyzicky náročná práce, ale psychicky mě to vždy posílí. Uvědomím si, že si mám vážit toho, co mám," říká dobrovolnice.

Ráda vzpomíná na chvíli, kdy šla s klientkou na večerní koncert, kde měla vystoupit i skupina Chinaski. „Byla jejich velká fanynka a moc se s nimi chtěla vyfotit. Ještě před koncertem přišli mezi vozíčkáře a ona skutečně snímek získala," vypráví žena, která studuje ve Zlíně.

Na Dnech lidí dobré vůle bývá kolem šedesáti dobrovolníků. Ti, kteří se nestarají o postižené, pomáhají při hlavní mši na svátek Cyrila a Metoděje. Nosí lidem vodu a pomáhají, když se jim udělá špatně. Svobodová stejnou práci dělala před třemi lety.

Podle ní panovala na letošním ročníku nepříjemná vedra.  „Bylo to hodně náročné. Hlavně je mi líto právě vozíčkářů, kteří se neměli jak zchladit," vzpomíná Svobodová.

Pořádné školení

Dobrovolníci přijíždí na Velehrad už tři dny před akcí. Na školeních se dozví, jak podat první pomoc a jak se chovat k postiženým. „Lidé musí být trpěliví a sociálně založení. K handicapovaným by se měli chovat rovnocenně," radí studentka. Je ráda, když jí klienti jasně řeknou, co by potřebovali. „Neberu to jako poroučení. Je dobře, když vím, co chtějí a nemusím to jen odhadovat," poznamenává.

Zkušenosti, které získala jako dobrovolnice, se dívce hodí i v běžném životě, když potká vozíčkáře. „Vím, jak manipulovat s vozíkem," vysvětluje studentka.

Dobrovolníky na Velehradě koordinuje obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc. Svobodová se k organizaci dostala přes kamarádku, která tam pomáhala. „O Maltézské pomoci jsem slyšela, ale nevěděla jsem, jak to chodí. Řekla jsem si, že to zkusím," vzpomíná žena.  Obohacuje ji, když vidí, jak se postižení dokáží radovat ze života.

Dobrovolnicí na Dnech lidí dobré vůli byla letos už potřetí. Chce jet i příští rok. „Doufám, že v tom termínu nebudu mít zkoušky. Dva roky jsem kvůli nim nemohla jet," dodává Svobodová.

V TÉMATU, KTERÉ NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST DÁLE ČTĚTE:

- příběh ženy, která pomáhá v domově důchodců

- příběh dobrovolného hasiče, který zasahoval při velkém požáru lesa u Bzence

- příběh muže, jenž pomáhá při rekonstrukcích hradů