Malý zájem o obory s výučním listem potvrdil krajský náměstek pro oblast školství Stanislav Juránek. „Věříme však, že od roku 2018 začne žáků mírně přibývat. Třeba právě díky stavbě specializovaných center," řekl Juránek. Prozatím nejsou zdejší střední školy podle výroční zprávy České školní inspekce z loňska zaplněné ani ze dvou třetin.
Kraj plánuje přilákat mladé Jihomoravany ke studiu technických oborů tím, že učilištní výuku nově rozdělí do čtyř center. Vinaře přesune do Valtic na Břeclavsku, stavbaře do brněnských Bosonoh, strojaře do Brna i do Kuřimi na Brněnsku, zemědělce pak do Znojma. Přípravou projektu strojírenského centra v Kuřimi je pověřená právě střední škola v Sokolské ulici v Brně. „V centrech kraj soustředí nejlepší přístroje i učitele," dodal Juránek.
Tak výrazná centralizace však vadí hlavně dojíždějícím. Například Veronice Červinkové z Rosic na Brněnsku. „V naší rodině jsme vinaři už několik generací. Proto chceme příští rok syna přihlásit do vinařské školy. Neumím si ale představit, že bude jezdit přes celý kraj. Samotného se ho budu bát pouštět, je mu teprve patnáct," stěžovala si žena.
2018je rok, od kterého má díky specializovaným centrům žáků mírně přibývat.
Podle ní by bylo výhodnější zřídit pobočky těchto škol na jednotlivých místech v kraji. „Jen v mém okolí mají s připravovaným záměrem problém desítky rodičů. Určitě sepíšeme petici a chceme se sejít také se zástupci kraje. Chápu, že je potřeba zvýšit zájem o technické obory, ale tahle cesta bude mít opačný efekt," poznamenala žena. Všechna centra už se stavbou začala. Téměř hotové je v Bosonohách, kolaudaci tam plánují na přelom letošního listopadu a prosince.
Podle ředitelky Střední potravinářské školy obchodu a služeb v brněnské Charbulově ulici Jany Markové může takové slučování škol a oborů v některých případech pomoct. „Před třemi lety jsme se kvůli snižujícímu se zájmu studentů sloučili se Střední odbornou školou a učilištěm v Jánské. Bez toho by měla škola v Jánské tak málo studentů, že by postupně zanikla," vysvětlila Marková. Nejméně studentů se podle ní hlásí právě na obory s výučním listem.
Střední průmyslová škola v Sokolské ulici v Brně se v posledních letech také potýkala s prázdnými místy v lavicích. Teď už je na tom podle ředitele Ladislava Němce lépe, i když stav není ideální. „Ve strojírenských oborech zaznamenáváme mírný nárůst zájmu. Obory zaměřené na podnikání a ekonomiku však stále mají výkyvy," upozornil Němec.