Snímky doplnili vtipnými komentáři. „Na fotografii k měsíci lednu je například zachyceno vedení klubu s hudebními nástroji na rájeckém zámku. A k tomu je napsáno: A hrát se bude podle našich not. Na dalším snímku jsou pak u větrného mlýna dva z našich hráčů, kteří rádi navštěvují klub Mlýn v Dolní Lhotě. S popiskem: Na mlejně to dobře známe!“ prohodil s úsměvem šéf újezdského oddílu malé kopané Jan Fiala.

Tradiční kroje si půjčovali před fotografování v obci Velešovice na Vyškovsku, kam jezdili na etapy s hráči a fotografkou. „Kroje nám půjčila paní Mrázová z Velešovic, za což jí moc děkujeme, stejně jako všem, kdo se na přípravě kalendáře podíleli. Fotografování jsme si užili. A proč se fotilo v krojích? Jsou symbolem naší Moravy, na kterou jsme hrdí. Proto máme i Moravskou orlici v klubovém znaku,“ vysvětlil Fiala.

Podpořili charitu

Před časem stál u obnovení tamního fotbalového týmu. Kromě hraní fotbalu však chtěli Újezdští ještě něco navíc. S přesahem mimo sport. Proto se pustili do dlouhodobého projektu Celtic – Fotbal s DPH. Před dvěma lety zorganizovali v hospodě vánoční polévku. Výtěžek, bezmála pět tisíc korun, pak věnovali rodině postižené holčičky za sousední Lhoty Rapotiny. „Řekli jsme si, že chceme nějaký přesah. Některá z našich aktivit musí směrovat k pomoci konkrétnímu člověku nebo lidem. Loni se už na vánoční polévce vybralo přes osm tisíc. Nafotil se kalendář. Uspořádali jsme jeho křest a benefiční fotbalový zápas,“ dodal Fiala, který v Újezdu provozuje restauraci.

Fotbalisté měli velkou radost, že se do charity zapojili a přispěli na ni i lidé, kteří na fotbal běžně nechodí. Svým způsobem se jim podařilo rozhýbat obec. Když dali dohromady výtěžek z vánoční polévky, benefičního zápasu a z prodeje kalendáře, měli na stole dvaadvacet tisíc korun, které předali zástupcům blanenské charity. „Příspěvku od fotbalistů si moc vážíme. Peníze využijeme na nákup traktůrku pro údržbu rozsáhlé zahrady v terapeutických dílnách v areálu Pěkné modré v Doubravici nad Svitavou,“ řekla pracovnice Oblastní charity Blansko Vladěna Jarůšková.

V tradici vánoční polévky budou Újezdští pokračovat, stejně jako v dalších akcích. „Mám v plánu oslovit kluby velkého i malého fotbalu, které mají stejně jako my v názvu Celtic. Snad to situace ohledně koronaviru dovolí. Konkrétního člověka, kterého letos výtěžkem podpoříme, ale ještě vybraného nemáme,“ uzavřel Fiala.