Podle garanta projektu Zdeňka Špíška je jich v Moravském krasu už přes třicet. „Jak v krajině postupně ubývají stromy, mizí také vhodné místa, kde se mohou usadit dravci a lovit. Stávalo se nám, že usedali právě na vrcholky čerstvě vysázených ovocných stromků a ty se pod jejich vahou lámaly. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli k novým výsadbám postupně rozmístit také dřevěná bidla pro dravé ptáky," řekl Deníku člen blanenského sdružení Horizont.

Druhým důvodem byli hraboši, které k mladým kmínkům lákalo jejich zamulčování a vlhké prostředí, ideální pro jejich nory. Kořínky stromků pak ve velkém začali ohlodávat. „Nechtěli jsme ke stromkům kvůli hrabošům sypat žádnou chemii. Když v jejich blízkosti bude sedávat dravý pták, tak je to ideální řešení, přirozená regulace škůdců. Řada instalovaných bidel už bývá obsazená. Nejčastěji na nich sedává káně lesní nebo sovy. Viděli jsem už i jiné dravce a v okolí bidel zaznamenali jejich trus nebo vývržky," poznamenal Zdeněk Špíšek.

Zdroj: Youtube

Stanoviště pro dravé ptáky se skládá ze tří hranolů. První je modřínový opálený kolík, který je zatlučený asi půl metru do země. Na něj dobrovolníci přišroubovali asi třímetrový smrkový hranol na jehož vrcholu je příčně umístění třetí trámek. Bidla stojí v blízkosti polních cest například v lokalitě Ostrovská plošina, Krásensko nebo Nové Dvory.