Podle prvních zjištění pěstitelů je zničená téměř kompletní úroda. Nízké teploty totiž trvaly celou noc. „Minus šest bylo ještě ráno v šest hodin. Škody předpokládáme zejména v nižších polohách sadů. Přesnější rozsah uvidíme až za pár hodin či dnů, jakmile se příroda vzbudí,“ kontroloval květy meruněk ve středu ráno ve Velkých Pavlovicích pěstitel Jan Krejčiřík.

Později odpoledne už byl méně optimistický. „Některé porosty jsou zničené kompletně, jiné z devadesáti procent. Je to podle lokalit, teprve uvidíme, jestli se výše položené sady z mrazu alespoň částečně vzpamatují. Je ale před námi ještě další mráz, který hlásí v předpovědích meteorologové. Nevidím to moc optimisticky,“ poukázal Krejčiřík.

Velké škody sčítají i pěstitelé na Znojemsku. „Rozkvetlé meruňky poškodil už mráz před zhruba deseti dny, teď trval celou noc. V Popicích u Znojma jsme naměřili už v devět hodin večer minus čtyři stupně Celsia, kolem půlnoci klesly k minus šesti a trvaly do rána. Bezpochyby bude meruněk nedostatek. Navíc předpovědi hlásí ještě teploty pod nulou v příštím týdnu,“ krčil rameny pěstitel Marek Venuta.

Místo bílých květů viděl ráno při projížďce krajinou už jen hnědé okvětní lístky. „Předpokládám, že škoda může být devadesát, místy i sto procent. Poškozené budou i broskvoně či nektarinky,“ odhadoval Venuta.

Vlna studeného počasí přišla do Česka a na jižní Moravu během úterý, provázel ji silný vítr a sníh. V noci se pak vyjasnilo a udeřily silné mrazy, které trvaly celou noc. V Brně bylo kolem minus pěti stupňů Celsia.

V následujících dnech mají teploty vystoupat nad nulu. „Nejvyšší odpolední teploty budou kolem sedmi až deseti stupňů Celsia. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od pěti do dvou stupňů Celsia,“ uvedla v předpovědi na nejbližší dny Ivana Záluská z brněnského hydrometeorologického ústavu.

V týdenní předpovědi ale meteorologové upozorňují na další mrazy. Přijít mají v polovině příštího týdne. „Nejnižší noční teploty by mohly klesnout až k minus pěti stupňům Celsia,“ informoval meteorolog Pavel Borovička.

Letošní jarní mráz je další ránou pro jihomoravské sadaře. V poslední době čelí vysokým nákladům na pěstování ovoce a na mnoha místech z toho důvodu likvidují velké plochy sadů. O situaci Deník informoval.