Primátorka města Brna Markéta Vaňková se podpisem dokumentu o vzájemné spolupráci a společném postupu na projektu Muchova stezka přidává po bok dalších signatářů, kteří se na popularizaci Muchových děl podílejí.

Jsou jimi Jihomoravský kraj, Moravský Krumlov a Ivančice. Dalšími místy zapojenými do Muchovy stezky jsou Hrušovany nad Jevišovkou, Doubravice nad Svitavou a zámek Zbiroh.

Radnice vyzdobená originálními freskami od Alfonse Muchy. V Hrušovanech nad Jevišovkou je objevili už ve čtvrté místnosti.
Úžas: v Hrušovanech odhalili další utajené Muchovy malby, podívejte se na ně

Právě na Zbirohu maloval Mucha legendární cyklus obrazů, a to od roku 1910 osmnáct let. Sedm největších pláten měří 8,1 metru krát 6,1 metru. Malíř uměl využít hry světla a odstínů barev, které člověk na první pohled nemusí vnímat.

Zdroj: Youtube

Spojení s Brnem

Brno je spojené s raným obdobím Muchova života. „Právě v našem městě byl jako student Slovanského gymnázia údajně nasměrován k malířství a mohl se vydat na svou hvězdnou výtvarnickou dráhu. Jako chlapec se věnoval i hudbě a jeho první brněnské stopy vedou do chrámu na Petrově, kde zpíval ve sboru,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jakub Hotař se proletěl s dronem zrekonstruovaným zámečkem Lány v oboře Soutok.
Téměř deset milionů turistů navštívilo jižní Moravu. Je druhá hned po Praze

Brno plánuje udržet ve městě i celém kraji turisty déle. „Pro městský cestovní ruch je jedním z důležitých cílů zvýšit počet nocí, které tu návštěvníci stráví. Brno má dostatečné kapacity, co se týče nabídky ubytovacích a dalších služeb, aby jim poskytlo zázemí i na několik dní, během kterých mohou vyrážet do okolí a objevovat místa v našem kraji, od přírodních památek po ty historické. Z tohoto pohledu je pro nás přirozené být součástí projektů, jako je Muchova stezka,“ dodala primátorka.

Spolupráce města Brna a Nadace Mucha se bude odehrávat v oblasti cestovního ruchu a při prezentaci města Brna na EXPO 2025.

Mucha a fotografie

Zájemci si mohou prohlédnout novou výstavu nazvanou Mucha a fotografie: osobní vize. „Představuje zhruba sto dvacet fotografických děl, dále také ikonické Muchovy plakáty, kresby, ale i osobní předměty.

Nové muzeum bude stát padesát až šedesát milionů.
V Ivančicích vznikne muzeum Alfonse Muchy. I s lodičkami. Podívejte se

K navštívení bude do 31. října na šesti místech, která jsou součástí Muchovy stezky. Jsou to Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou, Doubravice nad Svitavou, zámek Zbiroh a slovenské Piešťany,“ sdělila Radka Loukotová z Tiskového střediska brněnského magistrátu.

Muchova stezka je projekt, který vznikl z iniciativy Nadace Mucha. Členy jsou zapojené obce i regiony. Ambicí projektu je širší zapojení míst spojených s životem a dílem Alfonse Muchy po celém světě.

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů.