To tu ještě nebylo. Největší tornádo v historii České republiky ve čtvrtek večer srovnalo se zemí části vesnic. První mrtvé už hlásí jihomoravští záchranáři. Počet zraněných odhadují až na 150, pravděpodobně bude ještě vyšší.

V některých obcích vypadá situace jako po apokalypse. Po řádění tornáda jsou vidět naprosto zničené domy, vysklená čelní i zadní skla aut, na chodnících se povalující střešní tašky. Policisté uzavřeli pro civilní vozy Hodonín, Hrušky, Moravskou Novou Ves a Týnec. Na krajském štábu se jeho členové dohodli na vyhlášení stavu nebezpečí pro část Břeclavska a Hodonínska. Dálnice D2 je uzavřená pro průjezd záchranných složek.

Poničené domy v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku na snímku pořízeném děn po řádění tornáda.
VIDEO: Dechberoucí dvě minuty, připomínka loňského řádění tornáda na jihu Moravy

Deníku Rovnost první mrtvé potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. „Jsou hlášeny první oběti na životech," řekla.

U Mikulčic na Hodonínsku se převrátil autobus, cestující v něm se zranili. Připraveni pomoct s likvidací bouřek jsou vojáci, na Hodonínsko a Břeclavsko vyrazilo 360 policistů. Hejtman Jan Grolich svolal ještě na čtvrteční večer krizový štáb kraje.

Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu, zřídili krizový štáb a plánují pomoc z jiných krajů. Třicet tisíc domácností na jihu Moravy je bez elektřiny.

Poškozená čerpací stanice a zranění

V Hodoníně v Brněnské ulici je poškozená čerpací stanice a dochází k úniku plynu. „Na místě jsou zraněné osoby. Pokud už musíte být venku, tak se této lokalitě vyhněte," napsali na twitter policisté. Důvodem je podle nich únik plynu na několika místech.

Hasiči mají nahlášených přes 330 událostí, drtivou většinu na Břeclavsku a Hodonínsku. Evidují také zraněné, lidé nemají vyjíždět ven. Uzavřená je v obou směrech dálnice D2 u Břeclavi. Na Hodonínsku je zastavený provoz vlaků na druhém železničním koridoru v úseku Hrušky - Hodonín - Rohatec.

Rodině Juráčkových vážně poškodilo tornádo novostavbu. Michaela Juráčková byla loni v červnu ve čtvrtém měsíci těhotenství.
Rok od tornáda v Moravské Nové Vsi: zeď domu probořil kontejner, vzpomíná žena

Ředitel břeclavské nemocnice Petr Baťka Deníku Rovnost potvrdil, že vyhlásil třetí stupeň poplachu. „Byl svolán trauma plán a zajištěn mimořádný provoz. Ošetřili jsme zatím padesát pacientů," sdělil za nemocnici Václav Mikulica. Trauma plán aktivovali také v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Domy bez střech

Po řádění tornáda při večerní bouřce jsou Lužice, Hrušky a Moravská Nová Ves. Na hlavní táhlé ulici v Moravské Nové Vsi jsou vidět siluety domů bez střech. Stromy vypadají jako po explozi granátu, mají jen pahýly. V obci si lidé pomáhají navzájem, přijíždějí tam i z okolí. Řada místních přišla o střechu nad hlavou.

„Rychle se začaly stahovat mračna. Tornádo prošlo těsně kolem našeho baráku. Prošlo to zahradami. V sousedních ulicích jsou pryč střechy. My máme před domem kus cizí střechy a fasády," komentoval obyvatel Lužic situaci v obci Jakub Hemza. Jako zázrakem se jeho domu větší poškození vyhnulo.

Slabší tornádo zasáhlo v pondělí večer Lanžhot na Břeclavsku. Nechalo po sobě vyvrácené stromy a poničené střechy. Na snímku meteorolog Petr Münster.
Meteorolog: Počasí může být extrémnější, tornádo na jihu Moravy je ale náhoda

V Lužicích policisté, hasiči i záchranáři ošetřují zraněné. „V terénu jsou všechny síly. Jsou tu rozbitá auta, stržené střechy, tašky se válí na silnici, i části fasád, obložení a polystyrenu,“ popsal přímo z místa policejní mluvčí David Chaloupka.

Tornádo se prohnalo Hruškami na Břeclavsku. Podle tamního místostarosty Marka Babisze srovnalo se zemí polovinu obce. „Od kostela dolů obec skoro neexistuje. Kostel je bez střechy, bez věže. Škola bez fasády a bez střechy. Z domů zbyly jen obvodové zdi bez střech a bez oken,“ popsal.

V Břeclavi zasedá krizový štáb. Lidé tam zažili patnáctiminutovou zkázu v podobě kroupové smršti. „Podařilo se najít provizorní bydlení pro obyvatele ubytovny ve Staré Břeclavi, kde se propadla střecha. Situace po krupobití a silných bouřkách je velmi komplikovaná, všechny záchranné složky jsou přetíženy," informovala břeclavská mluvčí Jana Pelcová.

Téměř rok od řádění tornáda na jižní Moravě připomíná náves v Moravské Nové Vsi staveniště. Naproti radnice znovu roste stoletá restaurace U Sečkářů.
Tornádo muži zabilo bratra, stoletou rodinnou hospodu na jihu Moravy staví znovu

Hasiči museli na mnoha místech Hodonínska a Břeclavska odřezávat stromy a odklízet cestu, aby se na místo mohli dostat zdravotníci. Na tísňovou linku se policistům ozvaly desítky lidí. „Těžko shrnout, kde se co jak stalo. Událostí je moc. Volají nám další a další lidé,“ informoval Chaloupka před desátou večer.

Desítky tisíc lidí bez proudu

Bez proudu jsou desítky tisíc domácností. „Na jižní Moravě jsme evidovali přes třicet tisíc odběratelů bez dodávek elektrické energie. Nejzasaženějším regionem bylo Hodonínsko," sdělil patnáct minut před jedenáctou mluvčí ED.G Roman Šperňák.

Škody po smršti sčítá třeba Břeclavanka Hana Svobodová. „Apokalypsa, poničené domy, hrůza. Padaly kroupy velikosti dlaně nám úplně zničily kryt bazénu," popsala.

Tak Valtice a okolí mají sklizeno. Takovými slovy okomentoval následky bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků Marek Babisz. Kroupy poškodily také střechu valtického zámku a způsobily rozbití oken.

Téma o Ukrajině bylo doplněno fotografií z Mikulčic z doby po jejich poničení tornádem.
K Ukrajině dali fotku z Mikulčic po tornádu. Chybu České televize lidé kritizují

Hodonínem se přehnala první vlna bouřek, aktuálně tam padají kroupy. „V ulici vidím rozbitá auta," uvedl Jakub Munzar, který bydlí v hodonínské Lesní ulici.

V Hodoníně houkají sanitky a hasiči. „Poškozené domy, požár, dopravní nehody, stromy na autech i domech. Taková je situace na Hodonínsku a Břeclavsku," popsal krátce po půl desáté na twitteru mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Zavřená D2 i železnice

Popadané dráty vysokého napětí uzavřely pro řidiče dálnici D2 mezi 49. a 51. kilometrem na Břeclavsku. „Úsek je oboustranně neprůjezdný. Důvodem jsou spadlé stožáry vysokého napětí v důsledku silné bouřky a dopravní nehoda nákladního vozidla,“ uvedla na Twitteru mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Po deváté večer doplnila, že se záchranné složky nemohou dostat na místo. Kolony začínají už na 44. kilometru ve směru na Bratislavu, v opačném směru na 56. kilometru.

Na železniční trati v úseku mezi Břeclaví a Moravskou Novou Vsí je od půl osmé přerušený provoz vlaků kvůli poruše zabezpečovacího zařízení. Náhradní dopravu zajišťují autobusy.

Moravská Nová Ves po ničivém tornádu.
Vyrovnání se s tragédií. Desítky příběhů tornáda otisknou v knize

První výjezdy kvůli bouřce směřovali hasiči hlavně na Břeclavsko. V obci Hrušky jsou poškozené střechy domů, jinde jsou popadané stromy. „Operační středisko čelí extrémnímu náporu tísňových volání. Prioritou jsou nyní případy s bezprostředním ohrožením zdraví lidí," napsal na twitteru těsně před osmou Mikoška.

Kroupová smršť se ve čtvrtek v podvečer prohnala Břeclaví. „Přišla bouřka a začaly padat kroupy o velikosti tenisáků. Lidé mají rozbitá okna domů, vysklená auta a díry na kapotě, jako by na ně spadl meteorit. Procházím ulicí a všude kolem mě se válí střešní tašky. Části střech jsou obnažené,“ popsal přímo z místa Michal Šupálek, regionální šéf redakcí Deníku pro Jihomoravský kraj a Vysočinu.