Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh zpozdil autobusy v celém kraji, řidiči častěji bourali

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Noční a dopolední sněžení v úterý zkomplikovalo dopravu na jižní Moravě. Některé úseky museli silničáři dokonce uzavřít. Sněžit má také ve středu a ve čtvrtek. Meteo­rologové jej předpovídali, přesto mnohé překvapil a zaskočil. Řidiči v úterý v Jihomoravském kraji na čerstvém sněhu bourali, hromadné dopravní prostředky nabíraly zpoždění. Noční a dopolední sněžení zaměstnalo také policisty, hasiče i záchranáře. Přibližně v poledne sníh přestal padat a situace se uklidnila. Do půl páté odpoledne policisté v kraji evidovali osmasedmdesát dopravních nehod. Dvakrát víc než v jiné dny.

27.1.2015 5 AKTUALIZOVÁNO 27.1.2015
SDÍLEJ:

Sníh v Brně zkomplikoval dopravu. Někteří řidiči kvůli němu bourali.Foto: DENÍK/Attila Racek

Jedna z vážnějších havárií se v úterý stala u Archlebova na Hodonínsku. „Čelně se tam srazila dvě auta. Třetí, které k nehodě přijíždělo, pak nedobrzdilo a skončilo v příkopu," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Dodal, že z jednoho auta museli hasiči vyprostit čtyřicetiletého muže. Skončil v péči lékařů jedné z brněnských nemocnic.

U Dyjákovic na Znojemsku se pak srazilo před šestou hodinou ráno osobní auto s autobusem. „Zraněnou řidičku auta jsme záchranářům pomohli naložit do sanitky," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Pro pětadvacet cestujících přijel náhradní autobus. „Žena utrpěla lehké zranění, škoda je pětašedesát tisíc korun," informovala o nehodě u Dyjákovic znojemská policejní mluvčí Lenka Drakohoupilová.

Kvůli sněhu nabíraly hromadné dopravní prostředky prakticky v celém kraji zpoždění. Problém přijet včas měli také řidiči autobusů a trolejbusů v Brně. „Autobusy dojely hlavně na okraj Brna zhruba o dvacet minut později. Silnice byly hůř průjezdné například u přehrady," poznamenala mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Regionální spoje se zpožďovaly zejména na Kyjovsku a Strážnicku v hodonínském regionu a také v okolí Brna. „Ráno byla zcela neprůjezdná trasa z Lažánek do Veverské Bítýšky na Brněnsku kvůli ledovce," sdělil Jiří Horský. Je ředitel společnosti Kordis, která zajišťuje dopravu v kraji.

Uzavřená byla také silnice u Rousínova na Vyškovsku. U nesjízdných míst tam využívali řidiči objízdných tras rozdělených do dvou úseků. Autobusy pak nabíraly zpoždění průměrně kolem patnácti minut.

Dopoledne museli silničáři uzavřít úsek mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku pro kamiony s váhou nad dvanáct tun. Na silnici totiž ležela uježděná vrstva sněhu. Problém měli řidiči kamionů rovněž na dálnici u Holubic na Vyškovsku.

Kvůli ledovce byla nesjízdná některá místa i v Brně a na Brněnsku. Neprůjezdnou se stala například silnice v Jelínkově ulici v brněnské městské části Žabovřesky nebo také Cacovická ulice v brněnské čtvrti Husovice.

V poledne sněžit přestalo a teplota se pohybovala nad nulou. „Sníh začal postupně tát. Napadlo jej průměrně kolem pěti centimetrů," informovala Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Dodala, že sněžit má rovněž ve středu a také ve čtvrtek.

PŘEHLED DOPOLEDNÍHO ZPRAVODAJSTVÍ Z JIŽNÍ MORAVY:

BLANENSKO. Sníh pokryl v úterý ráno silnice na Blanensku. Na silnici 373 před Sloupem ve směru od Ostrova u Macochy to klouže. Na tříkilometrovém úseku ji pokrývá ledovka. „Cesta je průjezdná se zvýšenou opatrností," uvedla Alena Kincová z dispečinku blanenských silničářů. Žádné další komplikace podle ní na silnicích druhých a třetích tříd nejsou. „Sypače jezdí od rána pořád. Všechny silnice jsou sjízdné," upřesnila Kincová. Největší sněhová nadílka podle ní napadla ve Sloupu a Šošůvce. „Je tam asi deset centimetrů sněhu. Na Olešnicku pět centimetrů a v Blansku dva," doplnila Kincová.

Vlaky i autobusy nabíraly jen minimální zpoždění. Podle ředitele společnosti Kordis Jiřího Horského se autobus, který jel kolem desáté hodiny dopoledne z Boskovic do Valchova, zpozdil o třináct minut. „Autobus, který jel v půl desáté dopoledne z Brna do Olešnice, se opozdil asi o patnáct minut. Ostatní linky jezdí podle jízdního řádu. Zpoždění jsou většinou od pěti do deseti minut," popsal Horský.

Vlaky na Blanensku jezdily skoro přesně. „V republice jsou zpoždění velká. Především u mezinárodních vlaků. Ale na Blanensku se opožďovaly jen pět až deset minut," řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

BRNO A BRNĚNSKO. Nejproblematičtější situaci registruje ředitel Kordisu, který zajišťuje regionální dopravu v kraji, Jiří Horský na Tišnovsku a Kuřimsku. „Silnice z Chudčic do Veverské Bítýšky je kvůli vzpříčenému autobusu uzavřena až do středečního rána. Autobusy, které tam mají projíždět, vesnici objíždějí," vysvětlil Horský. Špatná dopravní situace byla ráno také mezi Veverskou Bítýškou a Lažánkami. Kopec je už průjezdný. Autobusy mají zpoždění maximálně dvacet minut. Situace na silnicích se však zlepšuje.

Neprůjezdná je silnice z brněnského Bystrce na Kuřim. Kvůli ledovce je nesjízdná také silnice v brněnské Jelínkově ulici v Žabovřeskách nebo ve Skryjově a Cacovické ulici v brněnských Husovicích.

Na Brněnsku se bouralo na několika místech. Například v Benediktinské ulici v Rajhradě na Brněnsku boural po půl deváté řidič osobního auta. Nehoda se obešla bez zranění.

V Omicích na Brněnsku do sebe vrazil sypací vůz a osobní auto. Na místě hasiči provedli záchranné a vyprošťovací práce. Řidiči bourali v úterý ráno bourali také u Moravan na Brněnsku nebo v brněnské Pražákově ulici. V brněnské Bystrci ve Vlaštovčí ulici se srazila tři osobní auta. V Odbojářské ulici v Bystrci bouralo auto u zastávky městské hromadné dopravy Vondrákova. Všechny nehody se obešly bez zranění.

Podle meteoroložky z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu Andrey Petričákové má sněžit až do odpoledne. „Ráno sněžilo výrazně. Přes den sněžení poleví. Teploty se budou pohybovat od mínus dvou do plus dvou stupňů Celsia," řekla Petričáková.

BŘECLAVSKO. Ve Hlohovci na Břeclavsku bourala dvě osobní auta s autobusem. Nikomu se nic nestalo.

HODONÍNSKO. Bílý sníh na chodnících a silnicích. Některým řidičům ale spíše než jako Ladovská zima, připadá dnešní počasí jako špatný vtip. Několik jednotek z Hodonínska totiž muselo již od ranních hodin vyjíždět k několika případům.

K první nehodě museli vyjet už o půl sedmé ráno. „Nehoda se stala v Terezíně. Osobní auto sjelo ze silnice pod násep. Vozidlo jsme tak jen pomocí navijáku vytáhli," informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Ve stejnou dobu musela jednotka kyjovských profesionálních hasičů z Kyjova k další havárii. „V Archlebově došlo ke srážce tří aut. V jednom osobáku byl zaklíněný řidič, kterého jsme ale vytáhli bez pomocí hydraulického zařízení," popsal střet Mikoška. Uzavřenou silnic tak hasiči přibližně, společně s policisty přibližně o půl deváté zprůjezdnili.

Sbor dobrovolných i profesionálních hasičů nelenili ani kolem osmé hodiny ranní, kdy museli vyjet k nakloněnému autobusu. „Zjistili jsme, že osoby jsou mimo autobus. Pomocí cisternové automobilové stříkačky jsme pak autobus vytáhli zpět na silnici," osvětlil zásah mluvčí hasičů.

VYŠKOVSKO. Úsek silnice druhé třídy mezi Drnovicemi a Podomím zůstal i v úterý ráno uzavřený pro kamiony nad dvanáct tun. Objížďka do Blanska je pro ně stanovená přes Brno. Na celém území regionu dopoledne slabě sněžilo. Na Vyškovsku se tak třetí den po sobě zima konečně hlásí o slovo.

Silnice prvních tříd pokrývají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na silnicích nižších tříd leží vrstva uježděného sněhu, kterou kryje posyp. „Naše technika je samozřejmě v terénu, snažíme se následky sněžení zmírňovat. Problematické je cestování mezi Rousínovem a Slavkovem u Brna," zmínil dispečer vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Antonín Januška. Například u Rousínova se srazila dodávka s autobusem, střet se obešel bez zranění.

Podle zjištění redakce Vyškovského deníku Rovnost měly některé kamiony problém na dálnici u Holubic. Někteří řidiči proto zvolili starou silnici. „Nejhorší je, když se snaží vyjet nějaký kopec. Uvíznou, takže ani naše technika neprojede," doplnil Januška.

Po jedenácté hodině se pak na výjezdu ze Snovídek převrátil kamion.

ZNOJEMSKO. Sněhová nadílka zaměstnala v úterý po ránu hasiče. Na Znojemsku vyjížděli hned ke dvěma dopravním nehodám. Profesionální jednotky ze Znojma a Hrušovan nad Jevišovkou pomáhaly při nehodě v Dyjákovicích. „Ke kolizi osobního auta a autobusu došlo před šestou hodinou ranní v Dyjákovicích. Zraněnou řidičku auta jsme pomohli naložit do sanitního vozu," sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška. Jak doplnil, pro zhruba pětadvacet cestujících přijel náhradní autobus. „Řidička utrpěla lehké zranění, dechové zkoušky byly negativní a škoda je pětašedesát tisíc korun," uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Příčiny nehody policisté vyšetřují, ale je možné, že svou roli sehrály povětrnostní podmínky a čerstvě napadený sníh. Na téže silnici číslo 308, ale o několik kilometrů dál u Valtrovic havaroval deset minut před půl sedmou zemědělský pracovní stroj, vyproštěný musel být pomocí jeřábu, což na čas zkomplikovalo provoz. Řidič vyvázl bez zranění.

O hodinu a půl později vyjížděly jednotky hasičů do Moravského Krumlova, kde skončilo auto na střeše. „Podle našich informací nebyl nikdo zraněný a auto vytáhneme z příkopu zpět na silnici," doplnil Mikoška.

Autor: Redakce

27.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Kometa prohrála v Třinci, hattrickem ji sestřelil Růžička

Ilustrační foto.
6

Lékaři ve středu na protest zavřou ordinace. Dusí je papírování

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Kometa zná termíny osmifinále Ligy mistrů. Se švýcarským Zugem začne doma

Brno - Nejprve doma a poté ven. Hokejisté brněnské Komety osmifinále Ligy mistrů začnou před vlastními fanoušky. Se švýcarským Zugem se poprvé střetnou na ledě DRFG Areny v úterý 31. října v sedm hodin večer, odvetu pak ve Švýcarsku pak Brňané sehrají 7. listopadu ve tři čtvrtě na osm večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení