Celkově nejvyšší věkový průměr má strana Dobrá volba 2016 s průměrem 51,79 let. Naopak nejmladší jsou kandidáti za Radostné Česko. Dosahují průměrného věku 35,17 let.

Druzí nejmladší jsou Piráti, kteří průměrně nemají ani čtyřicet let. „Máme převážně mladší kandidáty, jelikož i naše témata zaměřujeme spíše na mladší voliče. Nicméně cítíme podporu i u lidí starších padesáti let,“ uvedl lídr kandidátky Radek Holomčík.

U stran, které jsou v současném volebním období zastoupené v Poslanecké sněmovně, se průměrný věk kandidátů dlouhodobě příliš nemění. „Na všech kandidátkách za posledních pětadvacet let se objevují nějaké věkové extrémy. Podstatné je, zda jsou na volitelných místech,“ vysvětlil politolog Michal Pink.

Rozhodnout o zvolení velmi mladých či velmi starých poslanců tak mohou i počty preferenčních hlasů. „Zatím je předčasné předjímat výsledky. U některých stran jsou posuny mnohem pravděpodobnější než u jiných. Stát se to ale může i u tradičních stran jako jsou komunisté. Například když Filip Zachariáš přeskočil přeskočil Miroslava Grebeníčka,“ zhodnotil Pink.

Na kandidátce do Poslanecké sněmovny mají o něco nižší věkový průměr než ve volbách do kraje právě jihomoravští komunisté. „Do každých voleb posíláme naše nejlepší politiky, podle věku to nepřizpůsobujeme. Cílíme na mladé rodiny i vysokoškoláky, už nejsme stranou jen pro staré,“ vysvětlil kandidát na čtvrtém místě Filip Zachariáš.

close Kandidáti a věk. info Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková zoom_in

V porovnání s ostatními stranami má vyšší věkový průměr hnutí ANO. Ten přesahuje devětačtyřicet let. „Věk našich kandidátů neřešíme. Jde o jejich dovednosti, někdo může být v padesáti starý a jiný mít v osmdesáti dostatek vitality a elánu,“ řekla krajská předsedkyně a lídryně kandidátky hnutí Taťána Malá.

Velké věkové rozdíly mezi svými zástupci má i TOP 09. „Naše strana je charakteristická zapojením mladých lidí. Cílíme na ně. Snažíme se ale zastoupit všechny věkové kategorie. Oslovujeme širokou škálu voličů,“ informovala krajská manažerka Andrea Smolková.