Přestože se ještě přednedávnem zdálo, že nakažených kvůli chladnějšímu počasí ubývá, za poslední týden vypozorovali hygienici další nárůst. „Vzájemně se nakazili lidé v pěti rodinách," vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Proti žloutence typu A se mohou lidé očkovat v ordinacích praktických lékařů, ambulancích pro očkování do zahraničí a dalších zdravotních ústavech. Zájem o vakcíny je podle očkovacích center velký, a tak se už potýkají s jejich nedostatkem. „Klientům proto nabízíme i kombinované očkování proti žloutence typu A i B. Problém je převážně s lidmi narozenými po roce 1989. Ti už proti typu B očkovaní jsou a nemůžeme jim ho tedy nabídnout znova," sdělila moravská garantka centra Avenier Hana Ševčíková.

Pro zvětšení klikněte.

Nedostatek očkovacích látek potvrzuje i brněnská lékařka pro dospělé Věra Schöblová. „Po vakcínách obvykle nebývá tak velká poptávka, když je objednáváme. Lidé se o ně zajímají, až když epidemie vypukne, a poté nám chybí," řekla.

Přehnaný zájem o vakcíny však u svých pacientů nezaznamenala. „Mezi lidmi se šíří spousta mýtů, že jsou všechna očkování nezdravá, a proto se jim snaží vyhýbat," dodala lékařka.

Žloutenka typu A se zatím objevila na pěti základních školách v Brně a na Brněnsku. „V důsledku nařízených opatření se ale v těchto kolektivech nákaza dál nešířila. Daří se nám situaci ukočírovat, ale práci nám komplikuje neopatrnost lidí," konstatovala Ciupek.

Nakažlivá nemoc už čtyřiačtyřicet dní trápí například žáky Masarykovy základní školy v ulici Kamenačky v Brně. Třída, ve které se nákaza u jednoho dítěte objevila, se učí i stravuje odděleně od ostatních. „Už aby to bylo za námi, padesátidenní opatření jsou dlouhá," prohlásil ředitel školy Jiří Šebela.

Mnoho lidí se mohlo žloutenkou typu A nakazit ještě v létě, inkubační doba nemoci je totiž padesát dní. Většina nakažených pochází z Brna. „Nejvíc nemocných je mezi lidmi ve věku od pětadvaceti do třiačtyřiceti let," dodala Ciupek.