Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nástup do první třídy odkládá každý čtvrtý. Kvůli nevyzrálosti

Jižní Morava – Prodloužení dětství, problémy s řečí, nesoustředěnost, ale i dopravní dostupnost. Kvůli takovým důvodům učitelé nebo rodiče budoucích školáků žádají o odklad nástupu do první třídy. Podle informací Deníku Rovnost čeká odklad povinné školní docházky téměř každé čtvrté dítě v kraji. „Udělených odkladů ale v Jihomoravském kraji ubývá," upozornil náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

2.2.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 3.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Potvrzuje to počet odkladů u sedmiletých a starších dětí v kraji. Ve školním roce 2014 až 2015 jich bylo 2364, ještě před dvěma lety 2401. Naopak v celé České republice ministerstvo školství loni zaznamenalo víc než čtyřiadvacet tisíc žádostí o odklad. To je nejvíc za deset let.

Například na znojemské základní škole JUDr. Josefa Mareše letos zřejmě odloží docházku třináct dětí. „Jsou společensky nezralé nebo mají problém, který by je brzdil. Nejsou tak rychlé nebo šikovné jako vrstevníci. Za rok, který dostanou navíc, dospějí a první třídu pak zvládnou bez potíží," naznačila ředitelka školy Eva Hubatková.

Podle ní se někteří rodiče odkladu brání. „Je to ale zbytečné, odklad není ostuda. Naopak někdy se rozhodnou rodiče dát potomka do první třídy i přes doporučení odborníků a dítě se pak ve škole zbytečně trápí," poukázala.

školní zralost
- jde o stupeň ve vývoji, kdy se dítě bez obtíží účastní společného vyučování
- odvíjí se od fyzické zralosti dítěte, která vychází zejména z procesu zrání centrální nervové soustavy, od ní se pak odvíjí mentální zralost dětí
- zahrnuje zdravotní, psychickou a sociální způsobilost dítěte zahájit školní docházku a zvládnout požadavky školní výuky
- školní zralost zjistí orientačně pouze škola při zápisu k povinné školní docházce
- vyšetření školní zralosti mají na starost školská poradenská zařízení

Matka Alice Fialová z Boskovic na Blanensku nechává rozhodnutí o odkladu na škole. „Pokud dítě není na první třídu zralé, tak proč ho trápit. Když nám u zápisu řeknou, že nedoporučují první třídu, odkladu se bránit nebudu. I když je dcera narozená na jaře," řekla Fialová.

Právě nesoustředěnost bývá podle Jany Taptičové z hodonínské pedagogicko-psychologické poradny jeden z hlavních důvodů, proč se k odkladům přistupuje. „V sociální oblasti to pak je nesamostatnost, přecitlivělost nebo problémy s komunikací s dospělou autoritou. V dalších dovednostech grafomotorika, schopnost analýzy v zrakové i sluchové oblasti, vady řeči a smyslová postižení," vyjmenovala Taptičová.

Odbornice si myslí, že problém je v tom, že děti v dnešní době přestávají hrát obvyklé hry, například s míčem, a víc času tráví u televize. Nemají pak dostatečně rozvinutá potřebná mozková centra. „Díky pasivnímu trávení volného času mají nesnáze se slovním vyjadřováním či výslovností. Podíl na tom má ale i rodina. Dnes lidé dětem méně čtou," podotkla Taptičová.

Právě pro děti s problémy pak v úvahu připadají přípravné třídy. „O jejich přijetí rozhoduje ředitel školy na žádost zákonného zástupce dítěte a po písemném doporučení školského poradenského zařízení," sdělil náměstek Juránek.

Celkem se v přípravných třídách nyní v Jihomoravském kraji vzdělává 343 žáků. Prozatím podle náměstka Juránka není potřeba počet míst pro děti s odkladem navyšovat.

Situaci má v budoucnu změnit novela školského zákona, kterou nyní projednává parlament. Posunuje termín zápisů do základních škol na dobu od prvního do třicátého dubna, dosud to byl leden. „Důvod posunu termínu je snaha o co nejpřesnější diagnostiku dětí v případě, že budou zákonní zástupci žádat o udělení odkladu docházky. Chceme počet odkladů snížit," sdělila mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Na šachovnici poráží i dospělé

Luleč - Oba se narodili v říjnu. Oba tak mohli jít do školy o rok později. Místo toho Jitka nastoupila už v pěti letech. Dnes je ve třetí třídě. Její mladší bratr Jáchym ji nejspíš bude letos následovat. „Původně jsem počítala s tím, že když je to chlapec, o rok dřív ho do školy posílat nebudu. Přece jen chlapci jsou pomalejší. Není tak schopný v samostatném učení novým věcem. Je na mě fixovanější," myslí si matka dětí Lenka Kučerová z Lulče na Vyškovsku.

V posledních měsících se však pětiletý Jáchym začal projevovat víc. Vyhovuje mu nad věcmi hodně přemýšlet. „Začal hrát šachy takovým způsobem, že je schopný porazit i dospělého. Zabývá se hlavolamy. Má zájem i o počítání, násobí a dělí. Hodně se u něj vyvinuly schopnosti pro logické myšlení. Takže jsem naznala, že mu ve škole může být přece jen příjemněji než ve školce," vysvětluje Kučerová.

Přesvědčuje ji i fakt, že prostředí ve škole je klidnější. „Syn může sedět v lavici a zabývat se řešením úloh. Má to raději než hry, kde se děti honí," popisuje žena.

Rozhodla se, že se synem půjde k zápisu. Při něm se domluvila, že do června dá vědět, zda její syn nastoupí. „Sice jsem se ještě chtěla rozhodovat, ale Jáchym už s tím vlastně počítá na sto procent. Je neuvěřitelně natěšený a dělá vše pro to, abych ho tam dala. Například když špatně drží tužku, je schopný se neuvěřitelně snažit, aby mě přesvědčil," směje se Kučerová.

Do školy by Jáchym nastoupil v blízkých Tučapech. Už jen proto, že ji navštěvuje i jeho starší sestra Jitka. Ta chodí do třetí třídy. Také ona nastoupila v pěti letech. Na nové prostředí si zvykla okamžitě. „Četla od čtyř let. I sociálně byla velmi zdatná, ráda pracuje v kolektivu. Nikdy jsem nezalitovala, že šla o rok dřív. Je sice nejmladší, ve třídě jsem ale ani jednou od učitelů neslyšela, že je vidět jakýkoli rozdíl, který ji limituje," dodává Kučerová. Tvrdí, že když je dítě schopné, získá výhodu do dalšího studia.

Neúspěch nese těžce i malé dítě, říká poradkyně Kovářová

Blansko - Žádosti o odklad povinné školní docházky je třeba posuzovat individuálně. Zdůrazňuje to vedoucí blanenského pracoviště peda-gogicko-psychologické poradny Eva Kovářová. „Odklad určitě doporučujeme, pokud dítě není vyzrálé v některé důležité oblasti," popisuje.

O jaké oblasti se většinou jedná?

Například sociální, pracovní či fyzické, ale hlavně pokud jde o nezralost ve schopnostech souvisejících se čtením a psaním, jako je zrakové a sluchové vnímání, pravolevá orientace či předčíselné představy. To vše je velmi důležité a správně posoudit to může jen odborník.

Mají rodiče o posouzení zralosti zájem? Kolika dětí se v současné době odklad týká?

V posledních letech se na nás rodiče obrací víc, protože jsou mnohem informovanější než dřív. Matky se o věc zajímají, řadu věcí si zjistí už z internetu. K žádosti o vyšetření navíc nepotřebují žádné doporučení školky, pediatra nebo například logopeda, i když ho určitě uvítáme. Loni k prvnímu zápisu přišlo na Blanensku šest set předškoláků. Odklad školní docházky se týkal pětatřiceti dětí, naše poradenské pracoviště řešilo přes sedmdesát vyšetření školní zralosti.

Setkáváte se s případy, kdy rodiče o odklad žádají, aby předškolákům prodloužili dětství?

Ano. Ale v tomto případě odklad určitě nedoporučuji. Když se v testech ukáže, že předškolák je zralý, doporučíme, aby do školy nastoupil. Takové dítě pak ve školce rok zbytečně stagnuje.

A co případy, kdy odklad byl potřeba, ale dítě do školy nastoupilo?

Nejhorší situace, která pro dítě může nastat, je, když přijde nevyzrálé do první třídy, kde to naprosto nezvládá. A pak se musí vrátit do mateřské školy. To lze v prvním pololetí, ale jde opravdu o velké riziko pro psychiku dítěte, které se občas nemůže vrátit do původní mateřské školy, protože jsou přeplněné. Každý rok se tři až čtyři takové děti najdou. Není dobré, když se hned na začátku vstupu do společnosti setkají s tak velkým neúspěchem. Ten každý nese těžko, i malé dítě.

Autor: Veronika Gecová, Alena Grycová, Andrea Šrámková

Mají mít rodiče právo rozhodovat o nástupu dítěte do první třídy?

ANO

80 %

NE

20 %

Hlasovalo: 87

Anketa byla ukončena

2.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kometa Brno prohrála s Hradcem Králové 1:2.
AKTUALIZOVÁNO
22

Kometa podlehla Hradci Králové 1:2. Potrápili ji rozhodčí i brankář Rybár

Ilustrační foto.
6

Zákazy omezí řidiče u nádraží. Jen si tam zkracují cestu, hájí novinky Hollan

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

V Kometě často blokuje střely. Nechci být za holku, směje se Bartejs

Brno – V základní části extraligy odehrál už 105 utkání, ale když se ho zeptáte, kolik dal gólů, ukáže jen jeden prst. Obránce hokejové Komety Tomáš Bartejs vstřelil v neděli ve svém 104. duelu v základní části v Litvínově první trefu. Přes úterní utkání v Třinci až do pátečního zápasu doma s Hradcem Králové, které začíná v šest hodin večer, mu to u pokladníka prošlo. „Sakra. Zatím nikdo nic neříkal, ale po tomto rozhovoru asi budu muset zaplatit,“ smál se pětadvacetiletý bek.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení