Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel, který je zároveň předseda předsednictva této vodárenské společnosti, takové zdražení vody popírá. „Při vyjednávání o ceně se snažíme udržet výslednou cenu na co nejnižší možné hranici," reagoval Gabrhel. Cena podle něj poroste v budoucnu jen o nezbytně nutnou výši v řádu jednotek procent ročně.

Podmínky z Unie

Že se snaží držet cenu na nízké úrovni, potvrdil i tajemník svazku Luděk Müller. „Jako příjemci dotací z Evropské unie či národních zdrojů máme povinnost plnit podmínky poskytovatele dotace. Jedna je i závazek nárůstu ceny. Česká strana se zavázala, že ceny porostou o pět procent nad úroveň inflace. Letos se nám podařilo vyjednat snížení tohoto nárůstu na dvě procenta," prohlásil tajemník.

Jak to s cenou vody bude v příštích letech na Znojemsku, není jasné. Rozhodnutí na příští rok zatím nepadlo například ani v Brně. Město zatím patří v kraji mezi nejlevnější. „Nižší ceny za metr krychlový pitné a odpadní vody vycházejí z vyšší výtěžnosti infrastruktury. Důležitý je stav vodovodní sítě. Výše ztrát vody v síti je v Brně přes osm procent. Republikový průměr přesahuje devatenáct procent," vysvětlila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Na Břeclavsku už teď lidé platí za metr krychlový vody o asi dvanáct korun víc než v Brně a příští rok budou muset sáhnout do kapsy ještě o něco hlouběji. Naznačil to předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Jaroslav Parolek.

O kolik cena poroste, zatím není nejasné. „Neměla by to být razantní změna," ujistil předseda představenstva. Letos si společnost účtuje 39,33 korun za vodné a 43,34 korun za stočné.

Vedení břeclavských vodovodů se stále brání srovnávání se sousedním Hodonínskem. Na první pohled se ceny za vodu v obou regionech liší o dvacet korun. „Na Hodonínsku mají dvojsložkovou cenu. Je tak potřeba připočítat nájem vodoměru. Při menším odběru potom vyjde kubík vody dráž," připomněl Parolek.

Nejdražší voda

Ještě dražší než na Břeclavsku mají vodu lidé z Blanska a okolí. Členové Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko platí za kubík skoro devadesát korun. Členové svazku jsou i druhé největší město v okrese Boskovice a také Černá Hora. Ale už ne na dlouho. Podle tamních obyvatel je totiž cena vody příliš vysoká, proto se rozhodli dát vodovodům a kanalizacím sbohem.

Vystoupení ze svazku odhlasovali voliči z Černé Hory v letošním říjnovém referendu. „Vodu máme příšerně drahou. Celá rodina za ni platí přes dvanáct set korun měsíčně. Určitě chci, abychom platili méně," uvedla jedna z obyvatelek Černé Hory Ludmila Hercová.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.