Vítězství bude obhajovat sociální demokracie s číslem šedesát. „Je to pěkné zapamatovatelné číslo," ohodnotil náměstek hejtmana Václav Božek, který je dvojkou na kandidátce ČSSD. Strana zahájila volební kampaň v pondělí mítinkem na Moravském náměstí v Brně.

Občanská demokratická strana se jí postaví s číslem o deset vyšším. „Máme sedmdesátku. Když je na konci nula, tak se to dobře pamatuje," poznamenal jihomoravský lídr ODS Jiří Crha. Ve středu občanští demokraté představí svůj program. Kampaň zahájí v sobotu setkáním na Brněnské přehradě.

Zeleným los přiřkl číslo 51. „Musíme se smířit s číslem, které jsme dostali. Nakonec ani není tak podstatné," řekla Jana Drápalová, která je lídrem jihomoravské kandidátky Zelených. Dodala, že je důležitější značka strany, která je dobře zapamatovatelná.

Číslo třináct, které bývá označováno jako nešťastné, dostala strana Folklor i Společnost. Ale nevadí jí to. „Je to magické a výjimečné číslo. Doufáme, že nám pomůže," sdělil Jan Privarčák, který vede kandidátku na jižní Moravě.

Brněnský tajemník Pavel Loutocký v pondělí také vylosoval volební čísla pro senátní volby v Brně. Rozdělil je mezi deset kandidátů na senátory. Například Daniel Rychnovský z KDU-ČSL bude kandidovat pod číslem dvě. „Nevím, jestli je to dobré nebo špatné. Myslím si, že volební čísla výsledky neovlivní," řekl Rychnovský.

Krajské a senátní volby budou dvanáctého a třináctého října. Senátory lidé vyberou v některých brněnských městských částech a v Břeclavi.

Jaká čísla si vylosovaly parlamentní strany.