Kromě vína a burčáku je přiláká zejména historický průvod a následná scéna na Masarykově náměstí, která připomene návštěvu krále Jana Lucemburského ve Znojmě. Průvodu se obvykle účastní přes čtyři sta kostýmovaných postav.

Pořadatelé také letos připravili bezpočet hudebních vystoupení. „Na hlavních scénách na Masarykově a Horním náměstí se mohou návštěvníci těšit na hvězdná jména, jako jsou Divokej Bill, Jelen, Katapult, Bratři Ebenové, Škwor nebo Marta Jandová," vyjmenoval Jaroslav Chaloupecký ze Znojemské besedy.

Vinobraní
- Kdy: pátek až neděle
- Kde: Znojmo
- Za kolik: 230 až 250 korun (permanentka pátek a sobota 350 korun)

Lákat bude i Vinný trh, ochutnávka vín v prostoru u rotundy svaté Kateřiny nebo na Znojemském hradě.

Alternativní hudba rozezní prostor Na Káře nedaleko Mikulášského kostela a vystřídají se tam kapely Květy, Fru Fru, Abraxas či zpěvačka Barbora Poláková.

Historií a atmosférou středověku budou dýchat Mikulášské a Václavské náměstí s dobovými tržišti, ulička chudiny a kolbiště s rytířskými turnaji. „Nově přibude hudba na Divišově náměstí, v Obrokové ulici, Zámečnické a v ulici Přemyslovců," řekl šéf Besedy František Koudela.

V sobotu večer ozáří město ohňostroj.

DALŠÍ TIPY Z JIŽNÍ MORAVY

Hrnčířský jarmark

pátek 16.00 až neděle 16.30

O stovky let zpátky v čase se tento víkend vrátí návštěvníci Kunštátu na Blanensku. Tamní náměstí Krále Jiřího obsadí zhruba dvě stě keramiků. Počtyřiadvacáté se tam koná hrnčířský jarmark. „Nabídneme lidem možnost vyzkoušet si práci na hrnčířském kruhu. Keramik Michal Plíhal bude předvádět pálení RAKU keramiky, kdy jsou nádoby pálené v přímém ohni na 1100 stupňů. Pro děti budou připraveny výtvarné dílničky přímo mezi stánky na náměstí, kde si budou moci vyzkoušet například malování na keramiku," uvedla za pořadatele Radka Banyaová.

Kde: Kunštát (Blanensko)

Za kolik: v pátek zdarma, ostatní dny dospělí 100 korun, děti 40 korun

Podzim na dědině

neděle

Jeden z tradičních pořadů skanzenu ve Strážnici na Hodonínsku. V programu, který je letos tematicky zaměřený na zpracování konopí, se návštěvníci seznámí s jeho sklizní, zpracováním a různými způsoby využití. „Nebudou chybět ani ukázky tradičních podzimních prací nebo ochutnávka tradičních lidových pokrmů. Součástí pořadu bude představení historické zemědělské techniky a nářadí," informoval za Národní ústav lidové kultury Zdeněk Bobčík.

Kde: Strážnice, skanzen (Hodonínsko)

Za kolik: dospělí 110 korun, děti do 15 let v doprovodu dospělých zdarma

Rybářské slavnosti

pátek až neděle od 10.00

Víkend rybářských slavností se známým rybářem Jakubem Vágnerem je doprovodnou akcí mistrovství světa v lovu kaprů. „V pátek návštěvníkům zazpívá Xindl X, v sobotu Michal David. Doprovodný program potěší rodiny s dětmi," uvedla mluvčí českého logistického týmu závodu Tereza Vágnerová.

Pro děti jsou připravené skákací hrady, jízda koňských spřežení, ukázky výcviku psů či rybářská školička. Dospělí se mohou těšit na přední rybářské firmy, které představí své novinky.

Kde: kemp Merkur, Pasohlávky (Břeclavsko)

Za kolik: dospělí 600 korun, děti do 12 let zdarma

Česnekové slavnosti

sobota 8.00 až 21.00

Už poosmé budou v Rosicích na Brněnsku pořádat Česnekové slavnosti. Každoročně na ně dorazí kolem dvou tisíc návštěvníků. „Hodně ale záleží na počasí. Když je pěkně, bývá návštěvnost ještě vyšší," informovala Jarmila Helsnerová z rosického kulturního informačního centra.

Lidé mohou také zhlédnout bohatý kulturní program, jako je vystoupení žáků místní umělecké školy, mažoretek nebo folkový koncert. „Letos máme také novinku. Poprvé uspořádáme soutěž o nejchutnější bramborák," řekla Helsnerová.

Kde: Rosice (Brněnsko)

Za kolik: 30 korun

Líšeňský fotomaraton

sobota 10.00 až 18.00

Fotografickou soutěž uspořádá zítra v brněnské Líšni tamní spolek Foto-Líšeň. Cílem klání je za pět hodin nafotit sérii pěti snímků na zadaná i vylosovaná témata v Líšni. „Fotografie mohou soutěžící upravovat pouze ve fotoaparátu, třeba v různých kreativních režimech. Vylosované téma a celý závod budeme online přenášet na facebooku," napsala na sociální síti předsedkyně pořadatelského spolku Jana Stross.

Kde: sraz v restauraci U Fidela

Za kolik: 50 korun

Italská auta

sobota od 9.00

Maserati, Ferrari, Alfa Romeo, Lancia nebo Fiat. Taková auta můžou obdivovat zítra návštěvníci slavkovského zámeckého parku, kde se koná první ročník Italského srazu. „Do Slavkova u Brna přijede mezi devátou a desátou dopoledne sedmdesát aut. K vidění budou do jedné hodiny odpoledne. O půl druhé pořadatelé vyhlásí tři vítěze soutěže krásy," informovala mluvčí města Veronika Slámová.

Kde: zámecký park Slavkov u Brna

Za kolik: zdarma

Víkendová předpověď počasí
V sobotu bude zataženo, na většině Jihomoravského kraje déšť, během dne až oblačno a místy přeháňky, ojediněle bouřka. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C, nejvyšší denní 18 až 22 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr o rychlosti 3 až 6 m/s. V neděli většinou oblačno, během dne místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, nejvyšší denní 17 až 21 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 6 m/s.

Další tipy z Brna

ERBOVNÍ SLAVNOSTI KRÁLOVA POLE

Kdy: sobota, 11.30 až 23.15

Kde: Slovanské náměstí, Brno

Za kolik: zdarma

Největší tahák: ohňová show, ukázka zásahu dobrovolných hasičů, loutkové představení

MEDOVÉ SLAVNOSTI

Kdy: sobota, neděle, 10.00 až 18.00

Kde: park Lužánky, Brno

Za kolik: 50 korun

Největší tahák: zdobení medových perníčků, ochutnávka medů, odlévání figurálních svící, cimbálová muzika Pavla Kordíka

Další tipy z Blanenska

SVATEBNÍ SHOW

Kdy: neděle 10.00 až 17.00

Kde: zámek Lysice

Za kolik: zdarma

Největší tahák: prohlídky svatebně vyzdobeného zámku, módní přehlídka, svatební veletrh, VIP host Michaela Salačová, miss ČR 2000

DRAKIÁDA BOŘITOV

Kdy: neděle 11.00 až 16.00

Kde: letiště Bořitov

Za kolik: zdarma

Největší tahák: soutěž o nejkrásnějšího vyrobeného draka, soutěž v létání jednolaných a dvoulaných draků, freestyle létání akrobatických draků

Další tipy z Břeclavska

FESTIVAL SÝR

Kdy: sobota od 10.00, neděle od 9.00

Kde: Náměstí, Mikulov

Za kolik: zdarma

Největší tahák: jarmark, různé druhy sýrů, marmelády, pečené placky, beran na rožni, vystoupení stloukaček másla

SLAVNOST VINOBRANÍ

Kdy: sobota od 10.00

Kde: Novosedly

Za kolik: zdarma

Největší tahák: otevřené sklepy, vystoupení folklorních a pěveckých sborů, historický průvod obcí, dechová hudba Palavanka

Další tipy z Hodonínska

ADRENALINOVÉ ODPOLEDNE

Kdy: sobota od 13.00

Kde: Hodonín, Bažantnice

Za kolik: zdarma

Největší tahák: nízká a vysoká lana, hry, šermování s klubem Dračí úsvit, zpívání s kytarou, prohlídka skautských kluboven

SVÁTEK VÍNA

Kdy: sobota od 14.30

Kde: Hodonín, Masarykovo náměstí

Za kolik: zdarma

Největší tahák: degustace a prodej vín vybraných vinařství, slavnostní průvod, vystoupení souborů i jednotlivců

Další tipy z Vyškovska

NOČNÍ SOUTĚŽ HASIČŮ

Kdy: sobota od 19.00

Kde: náves Šaratice

Za kolik: zdarma

Největší tahák: 11. ročník noční soutěže v požárním sportu, účastníci budou bojovat o putovní pohár starosty a velitele sboru dobrovolných hasičů

VYCHÁZKY DO HISTORIE

Kdy: neděle od 14.00, 15.00 a 16.00

Kde: Bučovice (sraz zájemců v Nádražní ulici)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: komentované vycházky do historie náměstí Svobody a zázemí bučovického zámku

Další tipy ze Znojemska

BURČÁKOBRANÍ

Kdy: sobota od 11.00

Kde: nádvoří zámku v Moravském Krumlově

Za kolik: 100 korun

Největší tahák: vystoupení Václava Neckáře a kapely Bacily, kapely Poutníci a Ukulele Troublemakers, víno a burčák od místních vinařů

SVÁTEČNÍ KONCERT

Kdy: sobota od 17.00

Kde: kostel svatého Mikuláše, Znojmo

Za kolik: zdarma

Největší tahák: vystoupení Znojemského komorního orchestru, chrámové sbory ze Znojma a Jindřichova Hradce