Zařízení funguje jako inkubátor pro embrya. Zajistí prostředí podobné děložní sliznici. „Embrya páru umístíme do jedné z dvanácti vyhřívaných komůrek. Sledujeme pak jejich individuální růst, což nám umožní vybrat pro pacientku to nejlepší embryo,“ informovala ředitelka centra Kateřina Veselá.

Nový přístroj také reguluje hladinu kyslíku a dokáže zachytit případné problémy embryí. Několikanásobně tak zvýší šance na otěhotnění páru.

Podobný přístroj používá už rok a půl podle ředitele Pavla Texla brněnské Sanatorium Helios. „Přístrojů v oblasti kultivace je řada, ten náš má kalibrovaný plyn i kamerový systém. Kultivace na těchto inkubátorech o dvacet procent zlepšuje úspěšnost embryí. Novinkou je také mražení v poloautomatech, u nich je úspěšnost dobře vybraných embryí stoprocentní,“ řekl.

Díky lékařům ze sanatoria ročně přijdou na svět přes tři stovky dětí. Centrum vyhledává asi čtvrtina žen ze zahraničí, nejčastěji z Itálie, ale také z Anglie, Německa či Rakouska. „Umělá reprodukce se neustále zlepšuje. Před třiceti lety byla úspěšnost okolo pěti procent, u nás je to dnes padesát, díky přístrojové technice i kvalitním lékům,“ doplnil Texl s tím, že úspěšnost se mezi jednotlivými centry v Brně liší.

Moderní metody využívá i oddělení umělé reprodukce ve Fakultní nemocnici Brno. Od roku 2016 například silný magnet pro odhalení poškozených spermií. „Označí je drobné magnetické částice a oddělí nevhodné spermie od zdravých,“ popsal mluvčí nemocnice Pavel Žára. K tamním odborníkům ročně míří až šedesát dvojic ze zahraničí, nejvíce ze Slovenska a Rakouska, ale i z Brazílie a Kanady.

Párů s problémy s neplodností podle odborníků přibývá. „Dřív jsme léčili hlavně neplodnost žen. Problém měly s neprůchodnými vejcovody nebo s komplikacemi po zákrocích. To už teď není časté. Dnes má devadesát procent párů špatný spermiogram, takže za neplodnost může buď muž, nebo oba,“ sdělil Texl.

Problém je podle něj také odkládání rodičovství na pozdní věk. S tím souhlasí i Michal Ješeta z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno. „Kromě toho má podíl také životní styl mužů, chemikálie v prostředí, hormony ve vodě a jídle nebo třeba kouření či drogy,“ vysvětlil.

Vyhledat lékaře by páry měly po jednom až dvou letech neúspěšné snahy o početí.