Třeba člen rady vyškovského aeroklubu Michal Linhart usedl ve svůj svatební den do letadla. „Se ženou jsme se seznámili právě na vyškovském letišti, takže jsme se při přípravě svatby shodli, že se necháme oddat právě tam. Vše jsme si připravili sami, kvůli akci jsme částečně vyklidili hangár. V pozadí jsme nechali letadla. Navíc jsme si ještě dvě pronajali, jedno pro mě, druhé pro nevěstu a i se svými rodiči a svědky jsme se letěli podívat nad náš dům. Nejprve pak přistálo moje letadlo, vystoupil jsem a u oltáře čekal, až přiletí nevěsta," popsal svůj netradiční svatební den Linhart.

To v Bučovicích se musel oddávající nedávno vydat na masopust. „Mladý pár se rozhodl uzavřít manželství při příležitosti ostatků, které se konaly v jedné z bučovických místních částí. Myslím, že se dokonce brali v maskách a ano si řekli v některé z ulic," zmínila jednu z letošních nejkurióznějších svateb matrikářka bučovické radnice Eva Bělohoubková.

Nový trend, co se týká uzavírání manželství, pozorují ve Slavkově u Brna. Zatímco v uplynulých letech se většina svateb odehrávala na zámku, nyní si budoucí novomanželé volí i komornější místa. „Začínáme se víc rozpínat po celém Slavkově. Mladé páry si k obřadu volí třeba golfový areál nebo vilu Austerlitz. Někdy snoubenci mají zájem i o jiné zajímavé místo, kopec zvaný Urbánek. Mimo úřad vycházíme třeba i do soukromých zahrad," popsala některá z oblíbených míst pracovnice slavkovské matriky Vladislava Winterová.

Podle jejích slov ve Slavkově oddají v létě každou sobotu pět až sedm párů. A přestože je právě s nadcházející letní sezónou o svatby velký zájem, snoubenci mají stále možnost využít několika volných termínů. „Dá se říct, že na každou sobotu máme ještě místo přibližně na jeden až dva obřady," dala Winterová naději těm, kteří už nad letošním termínem lámali hůl.

Registruje však i termíny, o které zájem nebývá. „Lidé se nechtějí brát ve dnech, které se kryjí s velkými akcemi pořádanými ve Slavkově, jako je například Oldtimer festival nebo Napoleonské dny. To je u nás hodně turistů a snoubenci se jimi nechtějí nechat rušit," uvedla matrikářka.

Díky fontáně, ze které letos začala po třech stech letech tryskat voda, se podle Bělohoubkové zvýšil zájem o svatby na bučovickém zámku. „O závratný nárůst ale nejde. Loni o památku nebyl takový zájem, protože nádvoří bylo jedním velkým staveništěm," myslí pracovnice matriky.

Přestože Vyškov svatby na zámku nenabízí, snoubenci mají i tak z čeho vybírat. Kromě obřadní síně si můžou říct ano v zámecké lodžii nebo u fontány v zámecké zahradě. „Z opravdu neobvyklých míst jsme třeba loni měli kromě svatby v areálu letiště také jednu na ragbyovém nebo fotbalovém hřišti. Svou roli při výběru hraje určitě také místo seznámení anebo koníček partnera," domnívá se mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková, podle níž jsou právě termíny v červnu až září pro svatby využívané nejvíc z celého roku.

Ani ve Vyškově nejsou všechny termíny ještě zdaleka obsazené, nejvytíženější datum už ale město má za sebou. „Zatím jím byla právě uplynulá sobota 14. 6. 2014, někteří termín považovali za další magické svatební datum. Měli jsme hned devět svateb," uvedla Bezdomniková.