Ani Adamov na Blanensku není paneláková hradba, brání se místní. Turisty město láká třeba na opravený kostel svaté Barbory s unikátním Světelským oltářem. „Adamov navíc leží na hlavní cyklotrase v regionu. Za rok tudy na kolech projedou tisíce turistů, v okolí mohou navštívit Starou Huť nebo jeskyni Býčí skála,“ upozornil adamovský starosta Roman Pilát.

Na výlet na kole lákají i Velké Pavlovice na Břeclavsku. Přes město vedou tři cyklostezky s názvy Moravská vinná, Krajem André a Modré Hory. „Okolí města není rovinaté, jak si mnozí myslí. Výšlap ale stojí za výhled do vinorodé krajiny,” popisuje Karolína Bártová z velkopavlovického informačního centra. S vínem se pojí také většina četných tradičních i gastronomických akcí.

Zástupci některých měst zvažují, jak a jestli vůbec turistická lákadla propagovat. „Marketingová koncepce informačního centra je nejspíš tak geniální, že k nám přivede tisíce turistů. Pokud je nalákáme jinak, třeba pozitivně, potom je neodlišíme,“ zhodnotil sarkasticky starosta Kuřimi Drago Sukalovský. Na co se mohou turisté těšit, proto zatím nezmínil.

Autoři i vedení brněnského turistického informačního centra na průvodci v původním znění trvají, i když mnohé starosty pobouřil. „Je to velmi kvalitní publikace, zcela zapadá do způsobu marketingu, kterým chceme oslovovat nové cílové skupiny vyhledávající alternativní cestování,“ vysvětlila ředitelka centra Jana Janulíková.

Zároveň připustila, že je poslední kapitola věnovaná okolí Brna kontroverzní. „Za nešťastnou považuji především jistou nevyváženost. Textů o okolí Brna je tam málo, chápu, že některé místní urazily způsobem, jak byly napsané,“ uvedla Janulíková. Dodala, že se publikace prodalo přes 150 kusů.

Jak už Deník Rovnost informoval, vedení Brna oznámilo, že průvodce nereprezentuje oficiální názor města. „Průvodce proto doplní záložky, které budou informovat o tom, že jde o autorský text,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál.

Ohlasy na novou publikaci se rozšířily i do měst v okolí Brna, které autoři do průvodce nezahrnuli. „Ačkoli jsme průvodce neviděli a nechceme komentovat jeho obsah, po negativních reakcích ostatních měst po takovém způsobu podpory cestovního ruchu netoužíme,“ vzkázal Roman Skřepek z kanceláře starosty Tišnova.

Novinky pro letošní sezonu propagují v Tišnově tradičním způsobem. Například v novém centru pro turisty na náměstí. „K dispozici zde budou toalety a úschovna kol,“ dodal Skřepek.