„Nyní je opravdu nádherný,“ obdivovala ho třeba Andrea Kyjovská.

Náklady dosáhnou podle odhadů čtyřiapadesáti milionů korun. „Zahrnuje to veškeré vynaložené prostředky od roku 2016. Již v této době, dva roky před osudným požárem, jsme opravu připravovali, ale samozřejmě následkem požáru byla nutná kompletní rekonstrukce,“ popsala starostka obce Zuzana Hermanová.

Oproti předchozímu stavu využijí návštěvníci například třípodlažní výtah. Úplná obměna se týkala také jevištní techniky. Opravy si vyžádaly také nové vedení vody, kompletní rekonstrukci ústředního topení, podlah, nově jsou v něm řešena sociální zařízení nebo osvětlení. „V samém začátku oprav po katastrofické události pomohl kraj Drnovickým třemi miliony na opravu střechy,“ připomněl hejtman Bohumil Šimek.

Ilustrační foto.
Boj o senátorské křeslo: Voliči se rozhodnou podle osobností i politických stran

Plány kulturních akcí však narušují aktuální omezení spojená s koronavirem. „Využití budovy jistě ovlivní, ale v jaké míře záleží na konkrétních opatřeních, která se teď neustále mění,“ dodala Hermanová.

Prostory neposlouží pouze místním. Ve Vyškově, kde chystají přístavbu Besedního domu, bude po alternativních místech pro pořádání kulturních akcí po dobu stavebních prací velká poptávka. „Stejně tak jako v minulosti, nadále se nebudeme bránit poskytnout náš kulturní stánek k pořádání akcí komukoliv z blízkého i dalekého okolí. Stejně tak poskytujeme prostory pořadatelům z Vyškova. Samozřejmě jsme seznámeni s tím co se ve Vyškově chystá a vzhledem k obousměrným dobrým vztahům, jsme připraveni okresnímu městu vypomoci,“ ujistil místostarosta obce Jiří Dvořák.

Právě proto vzbudilo otevření kulturáku velký ohlas i mezi Vyškovany. „Naše město by si mělo vzít z Drnovic příklad, že když se chce, je možné i ruinu opravit a nevymýšlet nesmysly s podivnou přístavbou na nevhodném místě a bez parkovacích míst,“ sdělil svůj názor například Vítězslav Štreit.

Symbolický šek předali členové klubu zástupcům nemocnice v poločase ligového zápasu. Foto: Anry Lukáč
Nové lékařské vybavení. Ragbisté pro vyškovskou nemocnici vybrali 100 tisíc

Kulturní dům v Drnovicích dům v Drnovicích dostavěli už v roce 1951. Poslední částečná obnova se datuje mezi lety 1982 až 1985. Opravy v obci tak vnímali jako potřebné, plány však před dvěma lety zkomplikoval požár střechy a půdy budovy. V obci tehdy zasahovalo jednadvacet jednotek hasičů, kteří ho dostávali pod kontrolu.

Fungující kulturák tak v obci postrádali. „Po kostele a hospodě je kulturní dům třetím nejdůležitějším zastřešeným shromaždištěm v obci. Obec bez něj žít dokáže, asi tak nějak podobně jako domácnost bez obývacího pokoje,“ komentoval to před časem předseda místního spolku Drnka Pavel Klvač.