Ostrá bolest pod pravým žebrem zastihla Brňanku Alici Brzoňovou na dovolené v severních Čechách. „Bolest stále přicházela po několika hodinách, tak jsem šla do tamní nemocnice. Zjistili, že mám zánět žlučníku a nabídli mi operaci. Já jsem ji ale odmítla, raději jsem šla do Brna,“ sdělila žena.

Operace žlučníku se Jihomoravané bát nemusí. Podle exkluzivních dat Deníku Rovnost se nemocnice v kraji řadí v celorepublikovém měřítku mezi zařízení s nejmenším procentem komplikací.

Při bolestech žlučníku není okamžitá návštěva nemocnice nutná. „Lidé, kteří mají tyto problémy opakovaně, si poradí doma s léky na uvolnění hladké svaloviny. Pokud ale cholesterolový kamínek ucpe žlučovod, vznikne zánět, který se musí operovat,“ sdělila lékařka Renáta Novotná.

Ilustrační foto.
Rozveze až k hrobům. Ústřední hřbitov bude přes Velikonoce brázdit minibus

Přes dvě stě žlučníků ročně operují například ve znojemské nemocnici. „Pacienti si na operaci počkají zhruba šest týdnů,“ uvedl za nemocnici Pavel Jajtner. Míra komplikací u operací žlučníku je 2,7 procenta. Pacienti si tam po operaci poleží zhruba šest dní.

Více si o tématu krajských nemocnic přečtěte ve čtvrtečním tištěném vydání Deníků Rovnost.