Projekt za 461 milionů korun bez daně obsahuje sedmapadesát stavebních objektů. Počítá například s úpravou mimoúrovňové křižovatky, kde přibude připojovací pruh ve směru na Olomouc, firmy předělají připojovací pruh křižovatky se silnicí I/47, vznikne i nový most přes řeku Haná.

Nový připojovací pruh na Olomouc je na této křižovatce podle místních lidí dobrá věc. „Chybí tam citelně a za mě je to rizikové místo. Člověk si při nájezdu na dálnici kolikrát může ukroutit hlavu, než se vůbec zařadí do hustého provozu. I když je tam omezená rychlost, musí být řidiči hodně ostražití, aby se nestal malér,“ řekl Deníku v sobotu při zahájení prací Vladislav Zbořil, který žije v sousední obci Pustiměř.

Práce na rekonstrukci dálnice D46 u Vyškova až po hranice kraje zahájí v sobotu třináctého dubna státní silničáři.Práce na rekonstrukci dálnice D46 u Vyškova až po hranice kraje zahájí v sobotu třináctého dubna státní silničáři.Zdroj: ŘSD

Kvůli tomu, že u křižovatky poblíž Vyškova zatím chybí připojovací pruh, není možné v tomto úseku zvýšit rychlost. Nyní se tam smí jet nejvýš 100 kilometrů v hodině. Součástí modernizace části dálnice bude nový telematický systém, zásadní pro bezpečnost provozu a výstavba protihlukové stěny právě v blízkosti Pustiměře. Tam hluk z dopravy překračuje povolené limity. „Za protihlukovou stěnu jsem moc rád. Člověk si sice na život u dálnice časem zvykne, ale hluk vnímá pořád. Jezdí tu obrovské množství kamionů a hodně se to rozléhá,“ poznamenal muž.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Místostarosta Vyškova Roman Celý uvedl, že úprava napojení na dálnici D46 je zcela nezbytná. Současný stav nesplňuje potřebné parametry, připojování aut není bezpečné. „Samozřejmě díky omezením na dálnici dojde k zatížení okolních silnic, tedy i těch ve Vyškově. Nezbývá tedy nic jiného, než toto období trpělivě přečkat. Zároveň očekáváme, že dojde i ke zvýšené kontrole ze strany policie, zda jsou stanovené objízdné trasy dodržovány, zejména nákladními vozidly,“ řekl Deníku Celý.

První trhy si užili lidé v sobotu ve Slavkově u Brna.
Trhy a prosluněný zámecký park. Podívejte se, jak si je lidé užívali ve Slavkově

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla se původně rychlostní silnice stavěla v sedmdesátých letech a měla řadu výjimek z platných norem. Kvalita povrchu, podkladní vrstvy a infrastrukturní zajištění bylo poplatné tehdejší době. Chyběly široké odstavní pruhy, připojovací i odbočovací pruhy.

Vyjádření mluvčího ŘSD Jana Rýdla k opravám na dálnici:

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Nyní je ale provoz mnohem intenzivnější, proto dálnici ŘSD od roku 2011 modernizuje. V celé její délce již dělníci vyměnili středová svodidla za bezpečnější, opravili a přestavěli pět křižovatek. „V úseku u Vyškova se jedná o hloubkovou rekonstrukci. V podstatě až nyní stavíme regulérní dálnici. Práce probíhají za plného provozu a v obou směrech se tady bude jezdit vždy jen v jednom pruhu. Řidiče žádáme o trpělivost, zásadní kolony se zatím netvoří, zdržení je v řádu několika minut,“ sdělil Rýdl.

Ranvej pro stíhačky

Jako zajímavost uvedl, že při modernizaci se opraví také povrch na zhruba třech kilometrech dálnice, která může sloužit i jako záložní přistávací plocha pro vojenská letadla. Na ní bude nový, odolnější beton. „Tato stavba má svá specifika, která jsme konzultovali už dlouho dopředu s armádou. Jak silné budou betonové vrstvy, použitá technologie a jakou bude mít povrch ve finále nosnost. Generální štáb tyto informace porovnával s vybranými stroji, pro které by tuto záložní přistávací plochu do budoucna využil,“ informoval mluvčí ŘSD.

Zahradnictví na jihu Moravy již nabízejí škálu rostlin. Mezi nimi i oblíbené letničky.
Na jihu Moravy začala sezóna zahrádkářů. Lidé nakupují letničky, mrazů se nebojí

V současnosti je podobné místo jen na dálnici D1 poblíž Velkého Meziříčí. V případě nutnosti musí novou záložní ranvej silničáři zprovoznit pro armádu v řádu několika hodin.

Téměř čtyřicet kilometrů dlouhá D46, které se také říká Hanácká dálnice, vede z Vyškova přes Prostějov do Olomouce. Na šestadvacátém kilometru dálnice je estakáda Haná v Prostějově, která se svými 794 metry patří mezi nejdelší dálniční mosty v Česku.