Jednou z pacientek, která moderní prostředí nemocnice ocenila, je padesátiletá Eva Coufalíková z Brna. „Ležela jsem na kardiologickém oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Moc se mi tam líbilo. V nemocnici už jsem párkrát ležela a se situací třeba před patnácti lety se to nedá srovnávat," popisuje svoje dojmy žena.
Její názor potvrzují i ředitelé, kteří se nemocnice snaží modernizovat. „Před dvěma lety jsme například opravili ambulantní trakt nebo část chirurgického oddělení," informoval ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal.
Nové šatny
Opravy plánuje Drbal i na příští rok. „Chceme zrekonstruovat centrální šatnu pro zaměstnance nebo opravit část lůžkového oddělení chirurgie," vypočítal Drbal.
Podobné opravy mají za sebou také v Kyjově na Hodonínsku. Loni tam zmodernizovali interní oddělení. „Kvalita služeb se zvýšila. Z raně dvacátého století jsme se dostali do století jedenadvacátého," uvedl ředitel nemocnice Petr Svoboda.
Ani v kyjovské nemocnici ale není současný stav ideální. „Letos nás čeká zateplení gynekologicko-porodnického pavilonu. V havarijním stavu je vjezd do nemocnice, který vypadá, že se každou chvíli zhroutí. Dotaci jsme získali na úpravy parku. Celkem jde o investice kolem čtyřiceti milionů korun," objasnil situaci Svoboda.
Ředitelé nemocnic se však i přes veškeré opravy shodují, že k ideálnímu stavu má si-tuace daleko. Na rozsáhlejší práce chybí peníze. „Nezbytnou rekonstrukci potřebují výtahy v budově oddělení dlouhodobě nemocných a také na poliklinice. Dál musíme zrekonstruovat budovu neurologie a otorhinolaryngologie," uvedl ekonomický náměstek Nemocnice Vyškov Radek Klimeš.
Opravy podle něj vyjdou zhruba na sedmdesát milionů korun. Nemocnice proto letos požádala o dotace na příští rok.
Podobně je na tom Fakultní nemocnice Brno. „Nemáme peníze nazbyt. Opravujeme to nejnutnější," řekla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.
Dodala, že brněnská fakultní nemocnice v poslední době investovala hodně peněz. „Modernizovali jsme komplexní kardiovaskulární centrum. Jen stavební úpravy stály šestadvacet milionů korun," dodala Mrázová.
Rušení pacientů
Kromě většího pohodlí znamenají opravy pro pacienty dočasně pravý opak. Stavební práce je ruší. „Pacienti drobné obtíže spojené s rekonstrukcí tolerují. Snažíme se je informovat nejen prostřednictvím letáků vyvěšených v nemocnici, ale i pomocí nově zřízené recepce. Lidé to hodnotí velmi kladně," sdělil mluvčí Nemocnice Znojmo Pavel Jajtner.
Pacienti jsou k hluku z rekonstrukcí většinou tolerantní. Na znojemské nemocnici jim vadí něco jiného. Malé parkoviště. „Je to katastrofa. Jezdím sem pravidelně na kontroly a většinou parkuji velmi obtížně," posteskl si například Jaroslav Hladík z Prosiměřic na Znojemsku.
Nemocnice o problému ví. Jeho řešení je v plánu už několik let. „Je to komplikovanější, ale opravdu s rozšířením parkoviště do budoucna počítáme. Vše mimo jiné souvisí s dokončením oprav nemocnice," okomentoval problém mluvčí nemocnice Jajtner.